Eski Alman Başbakan abartılı övgüden hoşlanmadı

Eski Alman Başbakan Helmut Schmidt, 95. doğum günü partisinde 'Hatalarımı söylemediniz, övmeyi de abarttınız' dedi.

Eski Alman Başbakan abartılı övgüden hoşlanmadı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Hamburg şehrinde yaklaşık bin kişinin katıldığı bir toplantıda, eski başbakanlardan sosyal demokrat politikacı Helmut Schmidt'in 95. yaşgünü kutlandı. Toplantıya Amerikan eski dışişleri bakanlarından Yahudi asıllı Henry Kissinger ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de katıldılar.

Schmidt aslında dünyadaki büyük değişiklikler üzerine yapılacak mütevazi bir sempozyumla yetinmek istiyordu. Ancak konuşma sırası kendisine geldiğinde kendisi hakkında yapılan konuşmaları abartılı bulduğundan, 'Hatalarımı söylemediniz, beni överken de çok mübalağa yaptınız.' dedi.

Kutlamaya katılan eski sosyal demokrat başbakan Gerhard Schröder, Schmidt'in kendisini sürekli yönlendirdiğini söylerken, eski Amerikan Dışişleri Bakanı Kissinger de Schmidt'in kendisinin tanıdığı en anlamlı şahsiyetlerden birisi olduğunu ifade etti. Alman Federal Koalisyon hükümetinin yeni Federal Ekonomi Bakanı SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Hamburg Eyalet Başbakanı Olaf Scholz da birer konuşma yaptılar. Ayrıca toplantıya katılanlar arasında yine eski Alman dışişleri bakanlarından liberal politikacı Hans-Dietrich Genscher ve eski Alman cumhurbaşkanlarından Richard von Weizsaecker de yeraldı.

Helmut Schmidt 23 Aralık'ta 95 yaşına girmişti ve Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından 'Siz büyük iş başardınız.' sözleriyle kutlanmıştı. Gauck bu kutlamasında Schmidt'in tarih kitaplarında yer almayı hakettiğini de söylemişti.

Hamburg'taki toplantı, Helmut Schmidt'in sahibi olduğu haftalık 'Die Zeit' gazetesi ile Hamburg Parlamentosu ve Senatosu tarafından düzenlendi. 'Die Zeit' gazetesinin Genel Yayın Müdürü Giovanni di Lorenzo ile bir mülakat yapan Schmidt, hayatından memnun olduğunu söyleyerek bir tek doğum günü dileği olduğunu bildirdi; Schmidt, Avrupa Birliğinin tamamlanmasını ve Almanya'nın Avrupa üzerinden kendisini yükseltmemesini taleb etti.

Almanya'nın Hamburg şehrinde 1918 yılında dünyaya gelen Schmidt 1974 ile 1982 yılları arasında Federal başbakanlık yaptı. Almanya'da yapılan anketlere göre Schmidt, Alman halkının örnek aldığı hayattaki en önemli politikacı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 18:29
banner53
YORUM EKLE

banner39