banner15

Eski Alman başbakan Kohl'den tazminat davası

Almanya'nın eski federal başbakanı Kohl, kendisinden izin alınmadan yazılan biyografisi nedeniyle 5 milyon Avro tazminat taleb ediyor.

Eski Alman başbakan Kohl'den tazminat davası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın eski federal başbakanlarından muhafazakar politikacı Helmut Kohl, 'Vasiyet - Kohl Protokolleri' ismiyle yayınlanan ve en çok satanlar arasında yeralan biyografisinden dolayı mahkemeye başvurmuş ve Mayıs ayında alınan mahkeme kararıyla kitabın satışı durdurulmuştu.

Kohl, şimdi kitabı yazan Heribert Schwan ve Tilman Jens ile kitabı yayınlayan yayınevinden en az 5 milyon Avro olmak üzere tazminat taleb ediyor. Haftalık dergi Spiegel'in internet sitesinde, Kohl'ün avukatının yazısı kaynak gösterilen haberde, Kohl'ün ayrıca mahkemeye başvurduğu günden bu yana yüzde 5 faiz de istediği belirtildi.

Şayet mahkeme tazminat ödenmesi yönünde karar verirse, Almanya tarihinde böylece ilk defa rekor düzeyde tazminat cezası verilmiş olacak. Kitabı yayınlayan 'Random House' adlı yayınevinin avukatları, Kohl tarafından dava açılmasını 'onursuz bir davranış' olarak niteledi.

Kohl'ün biyografisini yazan Heribert Schwan ve Tilman Jens, 2001 ve 2002 yılları arasında Kohl'ün yaptığı görüşmelerin protokollerini, eski federal başbakanın hatıralarını yazmak için kullandılar. Bu protokoller arasında, Kohl tarafından yayınlanmasına izin verilmediği halde kitapta yeralan sert sözler bulunduğu belirtildi.

Kohl, bu ifadelerin hem parti ve hükümete zarar verici olduğunu, hem de kendi politik itibarını zedelediğini, aynı zamanda eski eşi ile ilişkilerinin bozulmasına neden olduğunu öne sürüyor. Bu yüzden tazminat taleb ediyor. Kohl, 2009 yılının Mayıs ayında, bu yazarlarla birlikte çalışmaya son vermişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 17:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35