Eski Alman Başbakana konuşma yasağı getiriyorlardı!

AB Parlamentosundaki Alman milletvekiller, eski Almanya Başbakanı Schröder'in Rusya hakkında olumlu konuşmasını yasaklamak için dilekçe verdiler, ancak çoğunluk başvuruyu reddetti

Eski Alman Başbakana konuşma yasağı getiriyorlardı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın eski Başbakanı sosyal demokrat politikacı Gerhard Schröder'in Ukrayna krizi hakkında konuşmasını yasaklamak amacıyla Alman yeşil parlamenterler AB Parlamentosunda bir dilekçe verdiler. Ancak Parlamentoda yapılan oylamada çoğunluk yasağa hayır dedi.

Alman Yeşiller Partisinin AB Parlamento grup başkanları Daniel Cohn-Bendit ve Rebecca Harms, verdikleri dilekçe ile parlamentonun Kırım işgaliyle ilgili yaptığı açıklamayı şu şekilde tamamlamak istiyorlardı: 'AB Parlamentosu eski Başbakan Gerhard Schröder'in Ukrayna krizi ile ilgili sözlerinden üzüntü duyuyor ve Rusya ile ilgili kamuya açık bir beyanat vermemesi gerektiğini vurguluyor'.

Yeşiller, Schröder'in Rusya'nın dış politikasında çok önemli bir yere sahip enerji devi Gazprom'la ilişki içinde olduğunu, bu yüzden bir çıkar çatışması yaşadığını ifade ettiler. Schröder'e konuşma yasağı getiren özel bir hüküm çıkarabilmek için Yeşiller, Muhafazakarlarla bir ittifak kurdular.

Gazprom'a bağlı 'Nord Stream AG' boru hattı şirketinin denetleme kurulu başkanlığı görevini yürüten Schröder, Ukrayna ile ilgili yaptığı açıklamada AB'nin Ukrayna politikasını büyük hata olarak değerlendirmiş ve AB'nin bölgedeki problemi anlayamadığını öne sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 11:38
banner53
YORUM EKLE

banner39