Eski Alman Başbakandan AB'ye Türkiye ve Rusya çağrısı

Eski Alman Başbakan Schröder, Putin'i milletler hukukunu çiğnemekle suçlayarak eleştirdi, ancak kınamak istemediğini belirtti. AB'nin Türkiye ve Rusya'ya daha fazla yaklaşması gerektiğini savundu.

Eski Alman Başbakandan AB'ye Türkiye ve Rusya çağrısı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Merkel'den önce Başbakanlık yapan sosyal demokrat politikacı Gerhard Schröder, Hamburg'ta düzenlenen bir toplantıda, Kırım'da olup bitenlerin milletler hukukunu ihlal anlamına geldiğini, ancak buna rağmen Rusya Devlet Başkanı arkadaşı Wladimir Putin'i kınamak istemediğini söyledi.

Schröder kendisinin de eski Yugoslavya krizinde Sırbistan'a savaş uçakları göndermek suretiyle milletler hukukunu çiğnediğini, BM Güvenlik Konseyi'nin kararı olmadan NATO ile birlikte bağımsız bir devletin topraklarını bombaladığını belirtti. Bu yüzden Schröder, 'işaret parmak kaldırılırken' dikkatli olmak gerektiğini vurguladı.

Eski Alman Başbakan, AB'nin Ukrayna politikasını da eleştirerek, Ukrayna ile Rusya'yı dışarda bırakan ortaklık anlaşmasının doğru bir yol olmadığını ifade etti. AB Komsiyonu üyelerinin şu sıralarda çok kötü bir durumda olduğunu öne süren Schröder, Ukrayna ve Rusya ile birlikte yapılacak bir anlaşmanın daha mantıklı olacağını kaydetti.

AB, TÜRKİYE VE RUSYA'YA DAHA ÇOK YAKLAŞMALI

Schröder, 'Zeit' gazetesinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Merkel yönetimindeki Hristiyan demokratlar birliği ve sosyal demokratlardan oluşan koalisyonun, Ukrayna konusunda rasyonel bir politika takip ettiğini, Uluslar arası bir temas grubuyla Rus hükümetiyle diyaloğa girmek istediğini söyledi. Rusya'ya ekonomik yaptırımların ise yanlış bir yol olduğunu, bu yaptırımların daha çok Almanları ilgilendirdiğini bildirdi.

Eski Alman Başbakan, ABD ve Çin'in gücünün giderek artmasına dikkat çekerek, Avrupa'nın dünya politikasındaki ağırlığını artırması çağrısında bulundu ve bunun için de Türkiye ve Rusya'nın AB politikasına daha fazla çekilmesi gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 17:32
banner53
YORUM EKLE

banner39