banner15

Eski Alman Başbakandan Putin savunması

Eski Alman Başbakan Schröder, Putin'le birlikte doğum günü kutlamasını savunarak, AB'nin Ukrayna politikasını eleştirdi.

Eski Alman Başbakandan Putin savunması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın eski sosyal demokrat Başbakanı Gerhard Schröder, iki hafta önce Rusya'nın St. Petersburg şehrinde Rus Devlet Başkanı Wladimir Putin'le birlikte 70. yaşgününü ikinci kez kutlamasına karşı yapılan eleştirilere cevap vererek kendisini savundu. 'Welt am Sonntag' gazetesine konuşan Schröder, Rusya Devlet Başkanının 'istenmeyen adam' olmadığını söyledi.

Schröder, Putin'in doğum günü partisine gelmesinden memnun olduğunu, böylece kendisiyle görüşme imkanı bulduğunu ve rehin alınan AGİT gözlemcilerinin kurtarılmasına bu görüşmenin destek olduğunu belirtti. Schröder, doğum günü partisindeki görüşmelerinde Putin'den, AGİT gözlemcilerinin serbest bırakılmalarına yardım etmesini rica ettiğini kaydetti.

Dördü Alman 8 AGİT gözlemcisi ve 4 Ukraynalı subay, Nisan ayı sonunda doğu Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından 'savaş esiri' olarak rehin alınmışlardı. Mayıs ayı başında serbest bırakıldılar.

SCHRÖDER AB'Yİ SUÇLADI

AB'nin Ukrayna'ya karşı yürüttüğü 'ortaklık politikası'nı büyük bir hata olarak niteleyen Schröder, AB'nin Ukrayna'da derinlemesine bölünmüş bir kültür bulunduğunu görmezlikten geldiğini söyledi. Güney ve doğu Ukrayna'nın her zaman Rusya yanlısı olduğunu ifade eden Schröder, batı Ukrayna'nın da AB'ye yanaştığını belirtti.

Eski Alman Başbakan Schröder, AB'nin Ukrayna ile yaptığı ortaklık görüşmelerini Rusya ile birlikte yürütmesi gerektiğini savunarak, ya Ukrayna ile ortaklık görüşmesi ya da Rusya ile gümrük birliği yaklaşımının başlangıçta yapılan hata olduğunu kaydetti.

Schröder Kiev yönetimini de eleştirerek başa gelir gelmez resmi dil Rusça'yı iptal etmelerinin ağır bir hata olduğunu söyledi. Ayrıca hükümette doğuyu temsil eden üyelerin bulunmamasının da büyük bir noksanlık olduğunu ve aşırı sağcı partilerin hükümete katılmalarının güvensizliğe neden olduğunu vurguladı.

Yaptırımlarla tehdit etmek yerine Rusya'nın güvenlik çıkarlarının görüşülmesi gerektiğini taleb eden Schröder, Ukrayna'nın NATO üyeliğinin Rusya tarafından kabul edilemez olduğunu söyledi. Schröder, batının 'Rusya'yı ve Putin'i izole etme politikasını da eleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 11:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35