banner15

Eski Alman C. Başkanının mahkemesinde tartışma

Eski Alman Cumhurbaşkanı Wulff'un yargılandığı mahkemenin dünkü duruşmasında yargıçla savcı arasında tartışma çıktı, yargıç Rosenow davayı sona erdirmekle tehdit etti.

Eski Alman C. Başkanının mahkemesinde tartışma

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın bundan önceki Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanlığı yaptığı yıllarda rüşvet aldığı iddiasıyla yargılandığı mahkemenin dünkü duruşmasında yargıç Frank Rosenow ile Savcı Clemens Eimterbaeumer arasında, bağrışmaya kadar varan sert bir tartışma çıktı. Yargıç Rosenow, savcı Eimterbaeumer'i, mahkemeye daha önce bildirmediği yeni delilleri tedricen ortaya koymakla suçladı.

Yargıç Rosenow gerekirse mahkemeyi durdurabileceğini söyledi. Şayet mahkeme durdurulursa Ceza Kanunun 228. maddesine göre davaya tamamen yeniden başlanacak. Wulff'un mahkemesindeki tartışma savcının bu hafta başında bulduğunu öne sürdüğü e-mailleri mahkemeye delil olarak sunmak istemesiyle başladı.

Daha önceki açıklamalarında yargıç Rosenow, hem Wulff'un hem de kendisine rüşvet verdiği iddia edilen film yapımcısı David Groenewold'un suçsuz olduğuna inandığını belirtmişti. Rosenow, ortaya konulan delillerin davalıların suçlu olduğunu ortaya koymadığını ifade etti.

Hannover mahkemesinin bundan sonra savcılık tarafından sunulacak delilleri geri çevirmesi bekleniyor. Bu durumda 20 Şubat'ta delil toplama süreci sona erecek ve 27 Şubat'ta da Wulff hakkında karar verilecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 11:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35