banner39

Eski Alman tanklarına rağbet büyük

Almanların kullanılmış tankları piyasada çok rağbet görüyor, Federal hükümet de dışarıya satışına yardım ediyor.

Avrupa 16.09.2013, 12:57 16.09.2013, 12:57
Eski Alman tanklarına rağbet büyük

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Ordusundaki tank sayısının azaltılması çalışmaları ikinci el tank satışlarını hızlandırdı. Bakımları yapılan eski tanklarla Alman silah sektörü, milyarlarca Avro para kazanabildiği yeni bir pazar açtı. Federal hükümet tarafından da büyük bir destek gören eski tank satışları için son yasama döneminde 726 ihraç izni verilmiş.

Sol Partiden Jan van Aken tarafından sunulan Federal Parlamento soru önergesine verilen cevapta son dönemde verilen izinlerin bir önceki hükümet dönemindeki izinlerin iki katını teşkil ettiği ifade edildi.

Alman silah şirketlerinden Krauss-Maffei (KMW) ve Rheinmetall, yalnızca Alman Ordusundaki eski tankların bakımlarını yaptıktan sonra satmakla yetinmeyip, aynı şekilde tank miktarını azaltmak isteyen Hollanda Ordusunun eski tanklarını da geri alarak satıyorlar.

Alman Leopard 1 ve 2 tanklarından 1997'den beri toplam 2 bin 357 adet satıldı. Bunlardan en fazlasını 172 adet ile Güney Amerika ülkesi Şili aldı. Şu anda 123 adet eski Leopard 2 model tankın satışa hazır olduğu bildirildi. 93 adedinin de İsviçre, Avusturya ve Hollanda'dan geri ithal edileceği belirtildi.

Bu tankların hangi ülkelere satılacağı konusunda Federal hükümet tarafından bir bilgi verilmedi. Eski tank satışlarının yapılabilmesi için dünyanın çeşitli yerlerindeki silah fuarlarına Federal Ordu mensuplarından askerler ve Savunma Bakanlığı görevlileri de gönderiliyor. Katar'da yapılan silah fuarına gönderilen bu uzmanlar, eski tankları satın almak isteyenlere nasıl kullanıldıklarını göstererek, teknik bilgi veriyor. Federal hükümet, bu kişilerin seyahat masraflarının silah şirketleri tarafından karşılandığını bildirdi.

Eski tank satışları diğer silah satışları gibi Sol Parti tarafından, insan haklarını dolaylı olarak ihlal gerekçesiyle sert bir şekilde eleştiriliyor. Van Aken, basına verdiği demeçte, Merkel'i dışarıya doğru sorumluluktan bahsederken, arka tarafta büyük paralar kazandıran eski tank satışlarını desteklemekle suçladı.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?