Eski Dışişleri Bakanından Merkel'e Suriye eleştirisi

Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı sosyal demokrat politikacı Frank-Walter Steinmeier, Başbakan Merkel'in Suriye konusunda kendi insiyatifini göstermesi gerektiğini belirterek, Alman dış politikasını eleştirdi.

Eski Dışişleri Bakanından Merkel'e Suriye eleştirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman eski Dışişleri Bakanı SPD'li Frank-Walter Steinmeier, 'Spiegel' dergisinde misafir yazar olarak kaleme aldığı bir makalesinde Başbakan Merkel'in Suriye politikasını eleştirerek Suriye problemini değerlendirdi. Suriye'de devam eden katliamları, insanların çaresizliklerini ve mültecilerin kamplardaki perişan hallerini gösteren resimlerin televizyon seyircileri ve politikacılar tarafından da tahammülü çok zor görüntüler olduğunu kaydetti.

Bugün başlayan G 20 zirvesinde Suriye'nin asıl konuyu teşkil etmesi gerektiğini vurgulayan Steinmeier, Almanya'dan da iki önemli oyuncuyu, yani ABD ve Rusya'yı BM Güvenlik Konseyi masasına getirme gayreti göstermesinin beklendiğini belirtti. Ancak Almanya'nın bu bakımdan halen bir ağırlığının olduğu konusunda şüphelerin arttığını kaydetti.

Eski Alman Bakan, ABD'nin Suriye'ye müdahalesinin kesin göründüğünü, ancak en sert politika takib edenlerin bile askeri müdahale konusunda endişe duyduklarını öne sürdü. Obama'nın da bu yüzden çekinceli davrandığını ifade eden Steinmeier, planlanan cezalandırma operasyonunun Suriye problemini çözebileceğine dair hiçbir işaretin bulunmadığını belirtti.

Steinmeier, Suriye'deki acıların sona ermesi için politik çözüm bulunması yönünde Uluslar arası camianın sorumluluğu gereği çok ciddi gayret göstermesi gerektiğini kaydetti. İki gün Suriye'yi bombalamanın Esad rejimi için tehlikeli olmadığını, ABD ve Rusya'nın bu konuda yakınlaşmasının ve BM Güvenlik Konseyindeki ayrılığın sona ermesinin bu rejimi gerçek tehlikeye sokabileceğini savundu.

Spiegel'de kaleme aldığı makalesinde Steinmeier, Başbakan Merkel'i de eleştirerek Alman Başbakan'ın St. Petersburg'daki G 20 zirvesini Suriye probleminin politik olarak çözümü için kullanması gerektiğini belirtti. Bu kapsamda 21 Ağustos'daki saldırının geniş bir şekilde incelenerek, Alman hükümetinin BM Güvenlik Konseyinden Suriye'ye 'Kimyasal Silahlar Antlaşmasını' imzalatmasını taleb etmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 17:28
banner53
YORUM EKLE

banner39