banner39

Estonya devlet başkanından Kilise törenine red

Estonya’nın ilk kadın devlet başkanı yemin törenine Kilise temsilcisinin katılmasını reddetti

Avrupa 04.11.2016, 16:19 04.11.2016, 17:33
Estonya devlet başkanından Kilise törenine red

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Estonya'nın ilk kadın devlet başkanı olarak seçilen Kersti Kaljulaid, yemin törenine Kilise temsilcisinin katılmasını reddetti.

Kaljulaid 10 Ekim'de göreve başlamıştı. Ancak Kaljulaid'in yemin töreninde kilise hizmetlerini reddetmesini Estonya Evanjelik Lutheran Kilisesi Başpiskoposu Urmas Viylma neredeyse bir ay sonra açıkladı.

Başpiskopos Urmas Viylma, "Seçim gününde ben Bayan Kersti Kaljulaid telefonda tebrik ettim ve yemin töreninde dini hizmet sunabileceğimizi bildirdim. Yeni devlet başkanı konuyu değerlendireceğini söyledi. Ancak Cumhurbaşkanlığı idaresi birkaç gün sonra yemin töreninde dini hizmet istemediklerini bildirdi” dedi.

Başpiskopos, Estonya’da1992-2001 yıllarında Post-komünist dönemin ilk cumhurbaşkanı görevine yürüten Lennart Meri'nin, yemin törenlerinde dini ayin yapılması geleneğini başlattığını söyleyerek, "Bana göre 25 yıllık bu tecrübe artık bir gelenek halini aldı. Çünkü bağımsızlık döneminde göreve gelen üç cumhurbaşkanı yemin törenlerinde dini ayinlere izin veriyordu” dedi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?