banner15

ETA'dan müzakere çağrısı

ETA, arabulucularla masaya oturmaya hazır olduğunu duyurdu

ETA'dan müzakere çağrısı

Bask bölgesinin bağımsızlığını isteyen ayrılıkçı ETA örgütü, İspanya hükümeti ile aralarındaki sorunu çözmek için uluslararası arabuluculuk tekliflerini kabul etmeye istekli olduklarını duyurdu. Ateşkes ilan ettikten iki hafta sonra ETA'dan yapılan yeni açıklamada "ETA tarafından verilen sözler dahil, demokratik süreç için gerekli adımları uluslar arası arabulucularla ortaklaşa incelemeye istekli olunduğu" belirtildi.

ETA'nın yeni açıklaması Bask gazetesi Gara'da bugün yayınlandı. İspanya hükümeti ise demokratik sürecin ancak ETA şiddetten feragat ettiğini duyurmasıyla mümkün olacağını belirtiyor.

ETA örgütü, İspanya'nın kuzeyinde ve Fransa'nın güneybatısındaki topraklarda bağımsız bir Bask devleti kurmayı amaçlıyor. Örgüt, Avrupa Birliği ve ABD tarafından "terörist örgüt" olarak kabul ediliyor. ETA eylemlerinde 1960'dan bugüne kadar 825 kişi öldü. ETA, en son Mart 2006'da ateşkes ilan etmişti. Ancak aynı yıl 30 Aralık tarihinde Madrid'in Barajas Havaalanı'nda düzenlediği bombalı saldırıyla iki kişiyi öldürmüştü.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2010, 15:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35