banner39

ETA'ya bağlı Ekin örgütü kendini feshetti

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA'ya bağlı Ekin adlı örgüt kendini feshetti

Avrupa 01.10.2011, 15:36 01.10.2011, 15:38
ETA'ya bağlı Ekin örgütü kendini feshetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve AB terör örgütleri listesinde bulunan ETA'ya bağlı Ekin adlı örgüt kendini feshettiğini açıkladı.

Bask bölgesinde çıkan Gara gazetesinde yayımlanan açıklamada, ETA'nın siyasi kanadı olarak bilinen, 12 yıllık bir geçmişi bulunan ve İspanya'da yasa dışı ilan edilen Ekin örgütü, "militanlarının bundan sonraki bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinde, izquierda abertzalenin (Bask'ın bağımsızlığını isteyen, ayrılıkçı siyasi hareket) yolunu izlemelerini" istedi.

Ekin'in, kendini fesh etmesiyle ilgili tartışmalara ilkbaharda başladığı ve Bask bölgesindeki mevcut gelişmelerin "doğal bir sonucu" olarak bu kararı aldığı ifade edildi.

ETA örgütü 2010 Eylülü'nden bu yana ateşkeste bulunurken, örgütün silah bırakmasına yönelik baskılar her geçen gün daha da artıyor. Geçen hafta ETA mahkumları imzaladıkları bildiride, ETA'ya şiddete son vermesi çağrısında bulunmuştu. ETA mahkumlarının talepleri arasında af da bulunurken, Bask özerk yönetim başkanı Patxi Lopez, ETA mahkumlarına "yakınlaşan bir politika yürütülmesi" önerisinde bulunmuştu.

Bask başkanı, Ekin'in aldığı kararı "Şiddet dönemimin kapanmasına yönelik olumlu bir adım ve demokrasi için iyi bir haber" olarak yorumladı.

İspanyol hükümetinin sözcüsü Jose Blanco da Ekin örgütünün dağılmasını "Elbette ki bir son değil ama ETA'nın sonuna doğru giden yeni bir adım" diye değerlendirdi.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?