Euro Bölgesi ile Yunanistan anlaştı

Euro Bölgesi liderlerinin 16 saat süren Yunanistan zirvesinde, ağır şartlar karşılığında Atina'ya üçüncü kurtarma paketi konusunda anlaşma sağlandı

Euro Bölgesi ile Yunanistan anlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün akşam Euro Bölgesi Maliye Bakanları'nın  ardından Euro Bölgesi liderleri Yunanistan'ı görüşmek için bir araya geldi. Gece boyu süren 'acil zirve'de Yunanistan, Almanya, Fransa ve Avrupa Birliği'nin yeni bir kurtarma planında uzlaşmaya vardığı açıklandı. Yunanistan basın danışmanı da konuyla ilgili olarak açıklama yaptı. Basın danışmanı, "Euro Bölgesi liderler zirvesinde anlaşmaya ulaşıldı" dedi.

Belçika Başbakanı Michel "16 saatten uzun süren müzakerelerin sonunda bir anlaşmaya varıldı" dedi. Michel, anlaşmanın detayına ilişkin bilgi vermedi.

Güney Kıbrıs hükümet sözcüsü de Twitter'daki açıklamasında, "Bir anlaşmaya varılmış görünüyor. Avrupa iyi haberleri hak ediyor" ifadelerini kullandı.

Taslağın diğer Euro Bölgesi ülkelerine sunulması bekleniyor.

FON KURULACAK

Anlaşmaya göre; Borçların ödenmesi için bir fon kurulacak. Bankalara yeniden para akışı sağlanacak. Bunun için 25 milyar euro düşünülüyor.

AFP'nin Avrupalı bir kaynağa dayandırdığı haberine göre; Yunanistan Başbakanı Çipras, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, euro kullanan 19 ülkenin katıldığı 'acil zirve' esnasında teklifin ana hatlarını belirledi.

Tusk'ın sözcüsü Proben Aaman da Twitter'dan attığı mesajda, "Avrupa Konseyi Başkanı, 'uzlaşma teklifi'yle büyük zirveyi tekrar topladı" yazdı.

Gizlilik şartıyla konuşan kaynak, "Şimdi 19 ülkeye sunulacak dört taraflı bir anlaşma sağlandı" ifadesini kullandı.

Fakat yine gizlilik şartıyla konuşan bir Yunan hükümet yetkilisi, "teklifte hâlâ çözülmesi gereken noktalar olduğunu" söyledi.

"BÜTÜN TARAFLAR UZLAŞIRSA..."

Brüksel'de olağanüstü toplanan Euro Bölgesi zirvesine gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Buraya uzlaşmak için geldim. Bunu, Avrupa'yı bölünmüş değil birlik olarak görmek isteyenlere borçluyuz" dedi. Uzlaşmaya hazır olduklarını belirten Çipras, "Bunu, Avrupa'yı bölünmüş değil, birlik olarak görmek isteyenlere borçluyuz. Eğer bütün taraflar uzlaşırsa bu akşam bir anlaşmaya varırız" diye konuştu.

"SÖZ KONUSU OLAN AVRUPA"

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande da Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutmak için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi. Sadece Yunanistan'ın geleceğinin söz konusu olmadığına dikkati çeken Hollande, "Söz konusu olan Avrupa" ifadesini kullandı.

"GÜVEN KALMADI"

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Yunanistan'la her koşulda anlaşmaya varılmayacağına işaret ederek, "Yunanistan'la 'bedeli ne olursa olsun' anlaşma yapmayız" dedi. Yunanistan'ın güvenilirlik ve inandırıcılığını kaybettiğini söyleyen Merkel, görüşmelerin zor olacağını kaydetti.

"YUNAN HÜKÜMETİ SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİ"

Slovenya Başbakanı Miro Cerar da "Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını yeğleriz ama bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekli. Yunanistan Hükümeti sorumluluklarını yerine getirmeli" değerlendirmesini yaptı. Geçmişte yaşananların Yunanistan'a duydukları güveni zedelediğini anlatan Cerar, "Eğer mümkünse anlaşmaya varılmasını sabırla bekliyoruz ama Yunanistan güvenilir bir ortak olduğunu ispat etmeli" diye konuştu.

"İLK TERCİH EURO'DA KALMASI"

Malta Başbakanı Joseph Muscat ise maliyeti her ne olursa olsun Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutamayacaklarını bildirdi. Yunanistan'da durumun daha kötüye gittiğine dikkati çeken Muscat, "On gün önce yeterli olan bugün yeterli olmayabilir. Çünkü Yunanistan'da durum daha kötüye gitti. Burada bütün seçenekleri konuşuyoruz. İlk tercih Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasıdır" ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise son saniyeye kadar bir anlaşma için çabalayacağını söyledi.

'EURO'DAN ÇIKARMA' DA GÜNDEMDE

Euro Bölgesi Liderleri zirvesinde Yunanistan'ın Euro'dan bir süreliğine çıkışının da senaryolar arasında zikredildiği belirtildi. Üzerinde görüşülmesi için liderlere önceden gönderilen taslak metinde, Atina'yı kurtarma planı üzerinde anlaşma sağlanamaması halinde, Yunanistan'ın geçici olarak Euro Bölgesi dışında beklemesinin de seçenekler arasında olabileceği ifade edildi.

Taslak metinde Yunanistan'ın 91-96 milyar dolarlık kurtama paketine ihtiyaç duyacağı kaydedildi.

KRİZ DOĞURMUŞTU

Yunanistan’ı kurtarma planı etrafında yaşanan tartışmalar Euro Bölgesi ülkeleri arasında ciddi çatlakların oluşmasına neden oldu. Kuzey ülkeleriyle güney ülkelerinin pozisyonları karşı karşıya gelirken son yıllarda önemli konularda paralel yaklaşım izlemeleriyle dikkat çeken Almanya ve Fransa da ters düştü. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras tarafından yapılan önerilerin önceki gün yapılan Eurogroup toplantısında yetersiz bulunması ve Atina’yı acilen yerine getirilmesi gereken taleplerle karşı karşıya bırakırken Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin Yunanistan’ın 5 yıllığına geçici olarak Euro Bölgesi dışında bırakılması (Grexit) fikri kriz yarattı.

TERS DÜŞTÜLER

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise “ne pahasına olursa olsun anlaşma” yaklaşımını reddederek, “en önemli para birimi olan güvenin zarar gördüğünü” söyledi. “Yunanistan’a yönelik güven kalmadı. Anlaşmada öncelik para değil, ilkeler olmalı” diyen Merkel’in ardından zirveye gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise sorunun sadece Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalıp kalmayacağı değil aynı zamanda Avrupa konseptiyle ilgili olduğunu söyledi. Hollande “Bu akşam anlaşmaya varılması için Fransa her şeyi yapacak. Geçici Grexit falan yok. Ya Grexit olur ya da olmaz. Yunanistan ya Euro Bölgesi’nde olur ya da olmaz ama bu durumda ilerlemeyen ve gerileyen bir Avrupa olur ve ben bunu istemiyorum” dedi.

15’İNE KADAR YASALARI ÇIKAR

Euro Bölgesi ülkeleri Yunanistan’dan KDV ve emeklilik sistemlerinin değiştirilmesi, iflas kurallarının reforma tabi tutulması, istatistik bürosunun bağımsızlığının sağlanması alanlarında acilen yasalar geçirilmesi beklentisi içinde. Öncelikli adımların en geç 15 Temmuz’a kadar atılması isteniyor.

ATİNA'DA PROTESTO

Öte yandan Yunanistan'ın başkenti Atina'da çeşitli sol gruplar, Yunan Hükümeti'nin Brüksel'de kreditörle görüşmeleri sürdüğü saatlerde, hükümet karşıtı gösteri düzenledi.

Çoğunluğunu, 5 Temmuz'daki referandumda kreditörlerin tekliflerine "Hayır" diyenlerin oluşturduğu göstericiler, başkentteki Sintagma Meydanı'nda bir araya geldi.

Yaklaşık 500 gösterici, "Yeni Kurtarma Paketlerine Hayır", "Hükümetin karamsal siyaseti değişmeli" ve "Bankalar halkın elinde olmalı" ifadelerinin yer aldığı pankartlar taşıyarak Avrupa Birliği karşıtı sloganlar attı.

Yaklaşık iki saat meydanda kalan göstericiler, daha sonra olaysız dağıldı.

AP'DEN ÇAĞRI: SON ŞANS

Bu arada Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, "Yunanistan'ın yeri Avrupa'nın kalbidir. Avrupa, Yunanistan'sız Avrupa olmaz" dedi.

Schultz, Yunanistan'n durumuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında bu akşam liderler zirvesinde alınacak kararların Avrupa'nın geleceğini belirleyeceğini ve milyonlarca insanın hayatını etkileyeceğini söyledi. Hiç kimsenin bu noktaya gelmek istemediğini ve soğukkanlılıkla büyük resme bakılması gerektiğini anımsatan Schultz, "Avrupa Parlamentosunda büyük çoğunluk, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalmasını istiyor. Aynı zamanda, Yunanistan'dan açık şekilde Avro Bölgesi'nde kalmak için sorumluluk almasını bekliyor" diye konuştu.

Yunanistan'ın yerinin Avrupa'nın kalbi olduğunu belirten Schultz, "Avrupa, Yunanistan'sız Avrupa olmaz" ifadesini kullandı. Schultz, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkışının herkese zarar vereceğine dikkati çekerek, "Yunanistan'ın çıkışı öngörülemeyecek, feci sonuçlar doğurabilir" diye konuştu.

Avrupa'nın, tek bir görüşün herkese dikte edildiği bir yer olmadığını vurgulayan Schultz, "Durum çok ciddi. Bu, Yunanistan için son çağrı, son şans. Şimdi güven tekrar sağlanmalı ve hızlı bir çözüm için siyasi irade ortaya konulmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Schultz, sözlerini Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a, "Avrupa ruhuyla görüşmeleri yap. Diğer tarafı da anlamaya çalış. Yunanistan'dan istenen reformlar, Yunanistan'ın kendi iyiliği için. Önümüzdeki bir kaç saatteki tutumlarınız, Avrupa'nın geleceğini etkileyecek. Herkesi sorumlu davranmaya ve dayanışmaya davet ediyorum. Vakit bölünme değil, birlik vaktidir" çağrısında bulunarak tamamladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 13:41
banner53
YORUM EKLE

banner39