banner15

Euro Bölgesi'nde büyüme 12 ayın zirvesinde

19 üyeli Euro Bölgesi'nde, GSYH ilk çeyrekte yüzde 0.6 ile 12 ayın zirvesinde gerçekleşti

Euro Bölgesi'nde büyüme 12 ayın zirvesinde
 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Euro Bölgesi, bu yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 büyüdü.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün yayımladığı verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 arttı.

Böylece, daha önce yayımlanan öncü veride ilk çeyrekte yüzde 0,5 olarak açıklanan GSYH verisi revize edildi. Bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla ise Euro Bölgesi’nde daha önce yüzde 1,5 olarak açıklanan GSYH artışı da yüzde 1,7’ye yükseltildi.
 
Ayrıca açıklanan veriler, 28 üyeli Avrupa Birliğinde (AB) mevsimsellikten arındırılmış GSYH’nin yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe oranla yüzde 0,5, 2015’in ilk çeyreğine göre de yüzde 1,8 yükseldiğini ortaya koydu. AB için daha önce açıklanan yıllık büyüme verisi de yüzde 1,7’den yüzde 1,8’e çıkarıldı.

MACARİSTAN-YUNANİSTAN-POLONYA EKONOMİLERİ DARALDI

Verinin mevcut olduğu AB üyesi ülkeler arasında, ilk çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla en yüksek büyüme yüzde 1,6 ile Romanya’da belirlendi. Bunu yüzde 0,9’la Güney Kıbrıs Rum Kesimi, yüzde 0,8’le İspanya, Litvanya, Avusturya, Slovakya ve yüzde 0,7 ile de Bulgaristan ve Almanya izledi.
 
Bu dönemde, Macaristan ekonomisi yüzde 0,8, Yunanistan ekonomisi yüzde 0,5 ve Polonya ekonomisi de yüzde 0,1 daraldı. Estonya’nın büyüme verisi ise değişiklik göstermedi.

TÜKETİM HARCAMALARI ROL OYNADI

İlk çeyrekte büyümenin ana bileşenlerine ve büyümeye katkı sağlayan etkenlere bakıldığında, hane halkının nihai tüketim harcamaları tek para birliğinde ve AB’de yüzde 0,6 arttı. Gayri safi sabit sermaye oluşumu ise Euro Bölgesi’nde yüzde 0,8 ve AB’de yüzde 0,5 yükseldi.

Bu dönemde, her iki bölgenin de ihracatı yüzde 0,4 artarken, Euro Bölgesi’nin ithalatı yüzde 0,7 ve AB’nin ithalatı da yüzde 0,9 artış gösterdi.

Haneha lkının nihai tüketim harcamaları ve gayri safi sabit sermaye oluşumu hem Euro Bölgesi’nde hem de AB’de büyümeye olumlu katkı yaptı. Dış dengenin büyümeye katkısı olumsuz olurken, stoklardaki değişiklikler ise büyümeyi olumlu etkiledi.
Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 22:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48