banner15

´Euro Bölgesi´nin dağılma ihtimali yüzde 40´

Economist Intelligence Unit editoryal direktörü ve baş ekonomisti Robin Bew´e göre Euro Bölgesi´nin gelecek birkaç yıl içinde dağılma ihtimali yüzde 40

´Euro Bölgesi´nin dağılma ihtimali yüzde 40´

ABD´dek işsizlik başvurularında beklenmedik bir sıçrama ve konut satışlarında gerçekleşen sürpriz düşüş resesyon korkularını artırdı ve ABD borsalarını S&P´nin not indiriminden sonra görülen en düşük seviyelere getirdi. Fakat bir ekonomist ABD'den çok Avrupa´da yaşanlardan endişe duyuyor ve Euro Bölgesi´nin dağılma riskini arttığına inanıyor.

Economist Intelligence Unit editoryal direktörü ve baş ekonomisti Robin Bew´e göre Euro Bölgesi´nin gelecek birkaç yıl içinde dağılma ihtimali yüzde 40.

CNBC´ye konuşan Bew, küresle ekonomide yaşanan güçlükler göz önüne alındığında yatırımcıların endişelenmekte haklı olduklarını dile getirdi.

Bew, "ABD ve Avrupa´ya bakıyorlar ve ´Aman tanrım burası Japonya mı?´ diye düşünüyorlar ve öyle de olabilir. Asıl endişe bu." diye konuştu.

Bew, Euro Bölgesi´nin kredi piyasasındaki stres artmasına rağmen gelecek birkaç ayda birlikte bir çözüme ulaşamayacağına inanıyor. 

Bew, euronun dağılmasının etkilerinin çok geniş bir bölgede ve çok derinden hissedileceğinin altını çizdi.

Kaynak: finanstrend

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 11:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35