banner15

Euro Grubu, Yunanistan borçları için topu IMF'ye attı

IMF, Avrupa kreditörlerinin Yunanistan'ın borcunu affetmesi için çağrı yapmasının ardından Euro Grubu borç kurtarma programına IMF'nın katılmasını gerektiğini söyledi.

Euro Grubu, Yunanistan borçları için topu IMF'ye attı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'ın 86 milyar euroluk kurtarma programına IMF katılımının sağlanması gerektiğini bildirdi.

Dijsselbloem, Brüksel'de ana gündem maddesi Yunanistan olan Avro Grubu toplantısı girişinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yunanistan'ın, kurtarma programında kreditörler ile uzlaşı sağlanan reformlar konusunda çok çaba gösterdiğini anımsatan Dijsselbloem, kurtarma programına devam edileceğini söyledi. Dijsselbloem, Avro Grubu üyelerinin Yunanistan'ın kurtarma programına IMF'nin katılımı yönünde talepleri olduğuna dikkati çekerek, "Programa IMF olmadan devam etmek bir opsiyon değil." diye konuştu.

Toplantıda Yunanistan için borç hafifletme konusunun da ele alınacağını belirten Dijsselbloem, "Yunanistan'ın borçları yüksek ve bu borçlar ileride problem olabilir. Bu nedenle bu konunun ele alınması gerekiyor" ifadesini kullandı. Dijsselbloem, borçlar ile ilgili "saç kesimi" tarzında bir silinmeye yönelik avro grubunda bir destek olmadığına işaret ederek, "Analizler, Yunanistan'ın borç yükünün problem olduğunu gösteriyor. Bu bir sorun. Bu konu toplantıda ele alınacak. Önümüzdeki yıllarda Yunanistan'ın borç yükü konusunda yapılacaklar değerlendirilecek." ifadelerini kullandı.

Bu toplantıda, Yunanistan'ın toplam 86 milyar avroluk kurtarma paketinin ilk değerlendirmesinin tamamlanarak paketin 11 milyar avroluk kısmının serbest bırakılması sağlanmaya çalışacak.

Yunanistan’ın gerekli ödemelerini yapabilmesi için bu kaynağa en geç temmuz ayına kadar ihtiyacı var. Öte yandan, mevcut durumda Yunanistan'ın kreditörlere 248 milyar avro toplam borcu bulunuyor ve borcun vadesi 2060 yılına kadar uzanıyor.

IMF bu borcun sürdürülebilir bir hal alması için vadesinin uzatılması ve faizlerinin sınırlandırılmasını istiyor.

Yunanistan’ın şu anda borçları milli gelirinin yüzde 180’i seviyesinde bulunuyor.Yunanistan parlamentosu geçen hafta sonu "kemer sıkma" önlemlerini içeren torba yasayı onayladı. Kreditörlerin talep ettiği bu reform paketinde ülkedeki KDV’de ve dolaylı vergilerde artış gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 19:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48