banner39

Evli çiftlere vergi indirimi müjdesi

İngiltere'de zenginlere çocuk yardımını kesen hükümet, evli çiftlere de vergi indirimi uygulamasını başlatıyor.

Avrupa 06.10.2010, 02:06 06.10.2010, 02:14
Evli çiftlere vergi indirimi müjdesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomik krizle mücadele kapsamında zenginlere çocuk yardımı kesen İngiliz hükümeti, yeni bir adım daha atarak evlilikleri teşvik etmek amacıyla 2015 yılında yapılacak genel seçimden önce evli çiftlere vergi indirimi yapmayı planlıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre, yılda 44 bin sterlinden fazla kazanan ebeveynlerden çocuk yardımının kesilmesinin ardından yoğun eleştirilere maruz kalan hükümet, evli çiftlerin ödediği vergide kesintiye gidiyor.

Ülkedeki iktidarın büyük ortağı Muhafazakar Parti, seçim öncesinde az gelirli vergi mükelleflerine yıllık 150 sterlinlik indirim yapılacağı sözünü vermiş, ancak bu vaat koalisyon anlaşmasında yer almamıştı.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne dün, 2013 yılından sonra ebeveynlerden birinin yılda 44 bin sterlinden fazla kazanması halinde çocuk yardımı alamayacağını açıklamıştı.

Hazine yetkilileri, ülkede çocuk yardımının kesilmesi planına gösterilen tepkiden dolayı evli çiftlere vergi indirimine gitme kararı alındığı iddialarını reddediyor.

Bu kararın adaletsiz olabileceği yönünde tepkiler alan iktidar, ebeveynlerden birinin 44 bin sterlin eşiğinin üstünde yer alması halinde çocuk yardımından faydalanamadığı ancak iki ebeveynin de çalıştığı ve her ikisinin de yılda 44 bin sterlinden az kazanması halinde çocuk yardımı almaya devam etmesinin haksızlık yaratacağı endişelerini gidermeye çalışıyor.

Yeni uygulamayla, ebeveynlerden biri yılda 44 bin sterlinden fazla kazanıyorsa, aile çocuk yardımı alamayacak. İngiltere'de yeni karardan, ailelerin yüzde 15'inin, yani yaklaşık 1,2 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor.

İngiltere'de çocuk yardımı, çocukları olan tüm ailelere yapılıyor ve yardımın ekonomiye maliyeti yılda 12 milyar sterlini buluyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü