Facebook Almanya'ya çok cömert davrandı

Almanya 2 bin facebook kullanıcısı hakkında bilgi istemiş, facebook her üçünden biri hakkında bilgi vermiş.

Facebook Almanya'ya çok cömert davrandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Facebook tarafından yayınlanan ilk 'şeffaflık raporu'nda internetin istihbarat ya da güvenlik kurumları tarafından takibi ve kontrolü hakkındaki detaylar belirtilmiyor. Ancak 2013 yılının ilk yarısında hangi ülkede ne kadar bilgi verildiği ortaya kondu. Raporda polis ya da istihbarata 'soygunlar ve adam kaçırmalar' konusunda istenilen bilgilerin verildiği belirtildi. Hangi kuruma daha fazla bilgi verildiği ise açıklanmadı. ABD'deki kanunlar zaten sosyal ağların güvenlik kurumlarına verdikleri bilgileri kamuoyuna açıklamayı yasaklıyor.

Almanya'da Facebook, yetkililerin her üç talebinden birine olumlu cevap verdi. Toplam 2 bin 68 kullanıcı hakkında 1886 soru yöneltildi. Bunlardan yüzde 37'si hakkında polis ya da istihbarata bilgi verildi.

Yüzde 79 ile ABD, en çok sorulara cevap verilen ülkeler arasında yeralıyor. ABD'de yaklaşık 21 bin kullanıcı hakkında 12 bin soru yöneltilerek Facebook'tan bilgi istendi.

Alman yetkililerin Facebook'a yönelttiği soru sayısına bakıldığında Almanya'nın dünya sıralamasında dördüncülüğü aldığı görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 17:44
banner53
YORUM EKLE

banner39