banner15

Facebook isyancılarına 4 yıl hapis

İngiltere'deki olaylarda sosyal ağlar üzerinden halkı isyana çağırdıkları iddia edilen iki kişi hakkında dört yıl hapis kararı verildi

Facebook isyancılarına 4 yıl hapis

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de geçen hafta yaşanan şiddet olayları sonrasında devam eden yargılamalar kapsamında iki kişi internet üzerinden isyan çağrısı yapmaktan dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BBC'nin haberine göre Facebook üzerinden, yaşadıkları Northwich bölgesinde "internet üzerinden isyana teşvikte etmek suçundan" hapis cezasına mahkum olan iki kişinin 21 ve 22 yaşında oldukları açıklandı.

Londra'daki olayların başlaması ardından Facebook'ta "Norwich Town'u darmadağın edelim" isimli çağrıyı yayan Jordan Blackshaw'ın yorum olarak "yaşananları dört bir yana yaymalıyız" cümlesini yazdığı bildirildi.

Hüküm giyen Perry Sutcliffe-Keenan ise Facebook çağrısında kullanıcıları 10 ağustos günü 19.00 ile 22.00 saatleri arasında isyana davet etmekle suçlandı.

İki gence hapis cezasını veren hâkimin "ülkemizi toplumsal çılgınlığın sardığı bir anda yaptığınız bu çağrılar tüyler ürpertici" dediğinin belirtilirken, iki gencin Facebook üzerinden yaptıkları isyan çağrısına karşılık veren kimsenin olmadığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 13:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35