banner15

Facebook'ta hakaret Çek hükümetini krize soktu

Çek Cumhuriyetinde yüksek dereceli bir bakanlık memurunun facebook’ta dışişleri bakanına hakaret etmesi sonucu koalisyon hükümeti krize girdi

Facebook'ta hakaret Çek hükümetini krize soktu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çek Cumhuriyetinde Etiğim bakanı Ladislav Batora’ya bağlı olarak çalışan personel müdürünün facebook sayfasında Dışişleri bakanı Karel Schwarzenberg’e ağır hakaret içeren sözler sarfetmesi üç ortaklı koalisyon hükümetini krize soktu. Devlet memuru facebook paylaşımında Dışişleri bakanı Schwarzenberg’i ‘ağzının suyunu tutamayan yaşlı adam’ olarak niteledi.

‘TOP09’ partisi sözcüsünün verdiği bilgiye göre hakarete uğrayan Dışişleri bakanı ve dört bakan daha, Batora istifa etmediği müddetçe kabine toplantılarına katılmayacaklarını açıkladı.

Aşırı konzervatif görüşleri bakanlığa başlamadan önce de eleştirilen Batora, ırkçı söylemleriyle bilinen ‘D.O.S.T.’ grubunun da liderliğini yapıyor. Bağımsız aday olarak Parlamento seçimlerine katılan Batora 2006’da ırkçı ‘Ulusal Parti’ye üye oldu. Çek Cumhuriyetinde şimdi Helsinki Konseyi, Amnesty International’ın Çek yönetimi ile Roman dernekleriyle birlikte 24 senatör de Batora’nın tüm resmi görevlerine son verilmesini talep etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 13:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35