Faşizm dünyaya geri mi dönüyor?

Robert O. Paxton, Avrupa sağındaki bazı siyasal partiler, Trump ve hatta IŞİD için faşizm etiketinin kullanılmasının cezbedici yönünün anlaşılır olduğunu ama buna karşı direnilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Faşizm dünyaya geri mi dönüyor?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya siyasetinde faşizm kavramının hatalı bir şekilde sıklıkla kullanıldığını görüyoruz. Avrupa'daki faşist partiler, başkan adayı Trump hatta din merkezli IŞİD faşizm merkezle açıklanmaya çalışıyor.

Project-Syndicate'de "Faşizm geri mi dönüyor?" başlıklı bir makale yayınlayan Robert Paxton, bugünkü nefret uyandıran hareket ve kişiler faşizmin türevi olsalar dahi, bu etiketlerin fazlaca kullanılması faşizmin zehirli gücünü gölgediğini söylüyor.

Paxton makalesinde şu ifadeleri kullanıyor:

"İslam Devleti daha çok kendini dinin egemen olduğu bir devlete ve halifeliğe adamış, ulus devletlere karşı duran hatta onların varlığını tehdit eden bir devlet. Merkezi otorite önemsiz ve coğrafi bir merkeze ihtiyaç duyulmaksızın politika ile operasyon inisiyatifi yerel hücrelere dağılmış durumda."

"Faşistler milliyetçiydi, kökenleri devlete dayanıyordu ve devletlerini güçlendirip yüceltmeye adanmışlardı. Faşistler dini, devlet hedeflerine tâbi kılma konusunda ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Çoğunlukla, IŞİD’i dini totalitarizmin bir alt türü olarak tanımlayabiliriz fakat özünde klasik faşizmin merkezileştiği seküler diktatörlüklerden ve büyüleyici liderlerden ayrı bir duruma sahipler."


ROBERT PAXTON'UN MAKALESİ İÇİN TIKLAYINIZ..

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 16:31
banner53
YORUM EKLE

banner39