Fatih'in Bellini imzalı tablosu 4 milyon liraya satıldı

Venedikli ressam Bellini imzalı Fatih Sultan Mehmet tablosu, İngiliz müzayede evi Sotheby's'ta 4 milyon liraya satıldı

Fatih'in Bellini imzalı tablosu 4 milyon liraya satıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fatih Sultan Mehmet'in Venedikli ressam Gentile Bellini imzalı pek bilinmeyen yağlı boya tablosu, İngiliz müzayede evi Sotheby's'ta 965 bin sterline (yaklaşık 4 milyon lira) satıldı.

Fatih döneminde (1432-1481) ya da bu döneme yakın bir zamanda yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş üç yağlı boya portresinden biri olan bu tabloda padişah, yanında bir başka kişi ile birlikte resmedilmiş.

Padişahın başka biriyle birlikte betimlendiği yegane tablolardan biri olma özelliği taşıması bakımından önem taşıyan ve 200 yıldır aynı aile tarafından muhafaza edilen tablo, tarihinde ilk kez bir müzayedede satışa çıktı.

Sabah'ın haberine göre Bellini'nin "Portrait of Sultan Mehmed II with Young Dignitary" (Genç Lider ile 2. Sultan Mehmed) adını verdiği bu ikili portre önceki gün Sothebys'ta yapılan "Eski Ustalar ve İngiliz Resimleri" adlı müzayede de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Bellini'nin atölyesinden çıkan eser, 965 bin sterline (yaklaşık 4 milyon lira) alıcı buldu. Londra'da yapılan müzayedede 57 eser satışa çıktı. Bu eserlerin satışından toplam yaklaşık 40 milyon sterlin (yaklaşık 160 milyon lira) gelir elde edildi.

'CEM SULTAN' İDDİASI

Bellini'nin (1429-1507) atölyesinde çam panel üzerine yağlı boyayla yapılmış 33x45 santimetre boyutundaki bu nadir ikili portrede Fatih'in yanında bulunan kişinin oğlu Cem Sultan olduğu düşünülüyor. Bu portrenin, şu an Londra National Gallery'de bulunan, sanatçının İstanbul'dayken 1480'de yaptığı ünlü II. Mehmet portresiyle yakın ilişki içinde olduğu belirtiliyor. Fatih, 1453'te daha 21 yaşındayken İstanbul'u Bizans İmparatorluğu'ndan alarak zengin bir Osmanlı başkenti haline getirmişti. Döneminin ünlü Venedikli ressamı Bellini, Fatih tarafından İstanbul'a portresini yapmak üzere ve Venedik Kültür Elçisi olarak 1479'da davet edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 11:26
banner53
YORUM EKLE

banner39