banner39

Fener Rum Patriği Kilise savaşlarına müdahale etti

Fener Rum Patriği I. Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne otosefali (bağımsızlık) vereceğini Rus Patriği Kirill'e bildirdi.

Avrupa 02.09.2018, 16:30
Fener Rum Patriği Kilise savaşlarına müdahale etti

Kiev Patrikhanesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Eustratius, Ukrayna kilisesine Rusya Patrikhanesi’nden bağımsızlık vermeyi düşündüğünü Rus Patriği Kirill’e İstanbul’da yapılan görüşme sırasında bildirdiğini kaydetti.

Eustratius, patriklerin  İstanbul'daki görüşmesinden sonra, Metropolit Emmanuil’in gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ukrayna'daki bölünmeyi aşmak ve uygulanacak olan otosefaliyi sağlama kararını Patriğe (Kirill) bildirdiklerini" söylediğini belirtti.

Ukrayna Ortodoksları, Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılmak ve bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin kurulmasını istiyor. 

Ukrayna Parlamentosu, Fener Rum Patrikhanesi’nin Ukrayna’da Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsız bir kilise kurulması konusunda yardımcı olması ve Ukrayna’da kurulacak “milli kiliseye” özerklik vermesi ricasında bulunan bir başvuru metnini kabul etmişti.

Ukrayna Kilisesi’nin 2018 nisanında Rusya Kilisesi’nden bağımsız olmak adına Ukrayna Parlamentosu’na yaptığı başvurunun kabul edilerek  yasalaşması, Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi çekişmede yeni bir cepheyi oluşturuyor. Fener Rum Patrikhanesi’nin de desteklediği söz konusu ayrılık kararı, pek çok ülkenin Ortodoks kiliseleri arasında da tartışılıyor.

Bilindiği gibi 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının akabinde Ukrayna Ortodoksları üç kiliseye bölünmüştü. Bunlardan ilki 1500'lerden itibaren Moskova Patrikhanesi’ne bağlı olan Kiev Metropolitliği’ydi. Rusya’dan tamamen ayrılmayı isteyen Ukrayna yanlısı papazlar ise Ukrayna’nın bağımsızlığının ardından Kiev Patrikhanesi ve Ukrayna Otesefal Ortodoks Kilisesi’ni kurmuştu. 1992'de söz konusu kiliselerin bağımsızlığı gündeme gelmişse de dönemin Rusya yönetimi bunları tanımayı reddetmişti.

Ortodoks dünyasının hamiliği iddiaları nedeniyle Rus yönetiminin bu hamleye karşı olduğu biliniyor.

Fener Rum Patrikhanesi'nin önemi

Fener Rum Patrikhanesi Ortodoks Hristiyan cemaatinin din merkezi olarak biliniyor.

Constantinopolis Ekümenik Patrikhanesi, Mil. sonra 37 yılında İsa Peygamberin havarilerinden olan Apostol Andrea tarafından kurulmuştur. Milattan sonra 451 yılında Kadiköy’de toplanan 4'ncü Ekümenik Konsül’ün kararları ile Roma Patrikhanesi ile eşit sayılmıştır. Roma İmparatorluğu’nun Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmasından sonra, Bizans İmparatorluğu içindeki Hıristiyanlar, İstanbul Ortodoks Kilisesi’ne bağlanmış ve “Doğu Kilisesi” olarak da adlandırılan Ortodoks Kilisesi, 5 nci yüzyılda Katolik Kilisesi’nden ayrılmıştır.

İstanbul’un fethini müetakip Fatih Sultan Mehmet, Constantınopolıs Patriği seçilen Gennadios’a Türk ve İslam hukuku çerçevesinde, patriğin görev ve yetkilerini gösteren, Patrikhane’ye bazı ayrıcalıklar tanıyan bir ferman çıkarmıştır. Fatih’ten sonra ise Osmanlı hükümdarlarının Patrikhane’ye verilen imtiyazları benimseyen fermanlar vermesi gelenek haline gelmiştir. Böylece Fener veya Ekümenik Patriklik de denilen Patrikhane ve Rum Patrikliği'nin yasal statüsü süreklilik kazanmıştır.

Rum Ortodoks kiliseleri üzerinde otoritesi olan Patrik Hazretleri, 6. yy'dan beri Ekümenik patrik sıfatıyla dünyadaki tüm Ortodoksların ruhani lideri kabul edilir.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?