banner39

Filistin ile seçim kazanıp İsraille yola devam etti!

Seçimler öncesinde Filistin'e destek çağrıları yapan Yunanistan hükümeti şimdi İsrailli pilotlara savaş eğitimi verdiriyor

Avrupa 06.08.2015, 12:10 06.08.2015, 12:47
Filistin ile seçim kazanıp İsraille yola devam etti!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Syriza partisi liderliğindeki Yunanistan hükümeti ile İsrail arasında askeri ittifak artarak devam ediyor. Çok yakında Yunan ve İtalyan askeri birlikleri İsrail semalarında görülecek. Geçen ay İsrailli helikopter pilotları Yunanistan'ın Olimpos dağlarında daha önce hiç yapılmamış 11 günlük bir savaş eğitimi alarak çalışmalarını tamamladı

Syriza önderliğindeki Yunanistan hükümeti Mayıs ayında İsrail ile birbirlerinin askeri personeline karşılıklı dokunulmazlık verdi. ABD ve İsrail arasında da olan benzer bir anlaşma Yunan askerleri için de uygulanmaya başladı.

Askeri anlaşma Savunma Bakanı Panagiotis Kammenos tarafından hükümet adına imzalandı. Temmuz ayında Dışişleri bakanı Nikos Kotzias, İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu ile görüşmek üzere Kudüs'e gitmişti.

Kuvvetle muhtemel Gazze şeridine askeri saldırılar düzenleyecek İsrailli helikopter pilotları Yunanistandaki kapsamlı eğitim ve tatbikat çalışmalarını tamamlayarak ülkelerine döndü.

Syriza partisinin seçimlerde kullandığı taahüt ve slogan İsrail ile aralarındaki askeri işbirliğin kaldırılması ve Filistin devletinin kurulması için destek olmaktı.

Önceki hükümet döneminde SYRIZA’nın parlamento grup başkanı olan ve yeni hükümette Denizcilik Bakan Yardımcılığı’na getirilen Thodoris Driças, kısa bir süre önce parlamentoya sunduğu önergede, Filistin’in devlet olarak Yunanistan tarafından tanınmasını ve bu konuda Filistin’e Avrupa Birliği çerçevesinde destek verilmesini istemişti.

YUNANİSTAN'DA İSRAİL HELİKOPTERLERİ

İsrail Hava Kuvvetleri'nden yapılan basın açıklamada " İsrail - Yunan askeri işbirliği son yıllarda ivme kazanıyor. Karşılıklı uçuşlar 2016 yılında da devam edecek." dendi.

Yunanistan Larissa Hava Üssü Komutanı Albay Dormitis Stephzanki " Biz İsrail ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ortak tabikatların her iki ülkenin güvenliğine katkıda bulunduğuna inanıyoruz." dedi.

İsrail hava kuvvetlerinden potansiyel savaş suçlarından korumak istedikleri muhtemel bir Albay, ABD yapımı Apachi helikopterleri filo komutanı İsrailde dağlık alanlar olmadığı için Yunanistan'da uzun mesafeli uçuşlar yaptıklarını söyledi.

İsrail hava kuvvetlerinin keşif biriminin komutanı Albay Y. istihbarat toplamak için bilinmeyen bir arazide yabancı uçaklarla ilk kez çalıştıklarını söyledi.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, önümüzdeki aylarda da Yunan helikopterleri İsrail'de eğitim görecek. Çok uluslu mavi bayrak çalışmasının bir parçası olarak Yunan savaş uçaklarının güney İsrail'e gideceği Yunan basınında da açıklandı.

Haziran ayında Haaretz gazetesi de İtalyan, Yunan ve ABD hava kuvvetlerinin ortak bir
tatbikat yapacağını yazmıştı

APACHİ HELİKOPTERLERİ

Kuzey Amerika'da soykırım ve toprak genişlemek için sömürge ve soykırım uygulanan Kızılderili Topluluğun adı verilen Apachi helikopterleri Filistinlilerin yargısız infazları için İsrail tarafından da sürekli kullanılıyor.

Geçen yaz Gazze'de sivillerin katliamında da aynı helikopterler kullanılmıştı.
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?