Filistin, Lahey'de İsrail'e karşı dava açtı

Filistin, İsrail'i Gazze'de savaş suçu işlediğinden dolayı Lahey Savaş Suçları Mahkemesine dava etti.

Avrupa 26.07.2014, 11:16 26.07.2014, 11:16
Filistin, Lahey'de İsrail'e karşı dava açtı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'te basına bir açıklama yapan avukat Gilles Devers, Filistin Adalet Bakanı Salim el-Saka tarafından görevlendirilerek, Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcılarından Fatou Bensouda'ya İsral'in Gazze'de savaş suçu işlediğine dair dava dilekçesi verdiğini bildirdi.

Dava dilekçesinde İsrail Ordusunun Haziran ve Temmuz aylarında 'Koruma hattı' isimli operasyonla hergün yeni bir savaş suçu işlediği ve savaş kurbanlarından yüzde 80'inin sivillerden oluştuğu kaydedildi.

Devers, basın açıklamasında, İsrail askerlerinin hiçbir şeye saygısı bulunmadığını, çocuklara, kadınlara, hastahanelere ve BM'nin okullarına dahi saldırdıklarını söyledi. Askeri operasyonun Filistin halkına yönelik bir operasyon olduğunu belirtti.

Diğer taraftan Gazze dışında, İsrail'in kontrolü altındaki Batı Şeria'da bir yerleşimci Yahudi tarafından bir Filistinlinin vurulduğu, daha sonra İsrail askerleriyle çatışmada ikinci bir Filistinlinin öldürüldüğü, üçüncü bir Filistinlinin de Halil şehrinde vurulduğu bildirildi.

BM İnsan Hakları Konseyi, Çarşamba günü İsrail askeri saldırılarının incelenmesine karar verdi. BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay, bölgede insani milletler hukukunun ihlal edilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve bir savaş suçu olarak görülebileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?