Financial Times: Batı'nın PKK'ya desteği azalıyor

Financial Times, PKK'nın Avrupa'da eskisi gibi destek görmediğini, artık kimsenin örgütün 'terör listesi'nden çıkarılmasını önermediğini yazdı. Gazeteye konuşan Avrupalı diplomatlar, örgütün Erdoğan'ın ekmeğine yağ sürdüğünü söyledi

Avrupa 07.10.2015, 11:44 07.10.2015, 12:15
Financial Times: Batı'nın PKK'ya desteği azalıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Financial Times, Batı'nın PKK yaklaşımının Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde çatışmaların başlamasıyla birlikte değişmeye başladığını, desteğin azaldığını yazdı.

Gazete Batı'da, PKK'nın Türkiye'deki çözüm sürecindeki tavrı ve örgüte yakın grupların Suriye ile Irak'ta IŞİD'le mücadelesi nedeniyle PKK'ya yönelik oluşan olumlu yaklaşımın gelinen aşamada kaybolduğunu belirtti.

PKK'nın bir zamanlar IŞİD ile savaştığı için birçok batılının gözünde "sempatik" görünmeye başladığı hatırlatılan naberde özetle şu ifadeler yer alıyor: Bir avuç dolusu Batılı siyasi uzman ve siyasetçi, ABD ve AB'ye, grubun terörist örgütler listesinden çıkartması çağrısı yapıyordu.

Bu, PKK'nın Temmuz ayında isyanı yeniden başlatmasıyla değişti. PKK, Türkiye'nin, Kürt - Güneydoğu bölgesinde yeni karakollar kurarak ve barış görüşmeleri sırasında verdiği sözlerinden cayarak kendisine bunu dayattığını iddia ediyor. Ankara'daki makamlar ise buna karşı çıkıyor ve PKK'nın hiçbir zaman barış görüşmelerine hazır olmadığını ve çatışmaların yatışmasını silah stoklamak için istismar ettiğini söylüyor.

Gazeteye konuşan, ismi gizli tutulan bir Avrupa diplomat, bugünlerde Batı'da kimsenin artık PKK'nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasını önermediğini söylemiş.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?