banner39

Finlandiya'da ilk kez 'internet üzerinden' cuma namazı kılındı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerin kapatıldığı Finlandiya'da görevli bir imam, Facebook üzerinden yaptığı canlı yayınla cuma namazı kıldırdı.

Avrupa 20.03.2020, 23:44
Finlandiya'da ilk kez 'internet üzerinden' cuma namazı kılındı

Finlandiya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında camilerde cemaatle namaz kılınmasının yasaklanmasının ardından bugün ilk kez internet üzerinden cuma namazı kılındı.

Finlandiya İslam Cemaati imamlarından Ramil Belyaev, camiler kapalı olduğundan cuma namazını Facebook hesabı üzerinden yaptığı canlı yayınla kıldırdı.

Belyaev, yaptığı açıklamada, tedbirler kapsamında Helsinki ve Javenpaa şehirlerindeki camileri kapatmak zorunda kaldıklarını anımsatarak, camilerin kapatılmasının ardından cuma namazının nasıl kılınacağıyla ilgili meselenin ortaya çıktığını söyledi.

İlk olarak cuma namazı yerine evde öğle namazının kılınması çözümünün ortaya konduğunu anlatan Belyaev, "Fakat bir başka imkan daha var. O da günümüz teknolojilerini kullanarak böyle istisnai durumlarda cuma namazının internet üzerinden kıldırmak." dedi.

Namaz öncesinde Facebook hesabından açıklama da yapan Balyaev, namazın kılınmasında bazı değişikliklerin olduğunu belirterek, "İlk ve son 4 rekat sünnetleri kılmayıp ezandan sonra hutbe okunacak ve ardından 2 rekat farz kılınacak. Canlı yayını takip edenler, namazı imamın arkasında kılacak." diye konuştu

Finlandiya'da ilk kez böyle bir uygulama yapılırken, Belyaev bunun geçici bir çözüm olduğunu söyledi.

Normal zamanlarda cuma namazlarına camilere ortalama 100 kişinin geldiği Finlandiya'da, internet üzerinden kılınan cuma namazına 50 ila 60 kişinin katıldığı belirtildi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (1)
Misafir 1 yıl önce
Normal olan nedir.
1- Camiye gidilip namazın kılınması
2- Namazın evde veya uygun yerlerde kılınması.
Bizim için uygun olan bu değilmiydi.
Şu uygulamaya bakıldığında ...
Zamanında Hitler; bir satın alınmış din adamını kullanıp müslümanları hitler ordusunda yer almalarını sağlamasıydı.
Şimdi bu hale bakalım...
Burada da O ÜLKELERin (Burada Filnlandiya); müslümanların ibadetlerini nasıl yerine getirmeleri gerektiğini dikte ettirmesi değil mi. Hani insanlarıdaki akıl. Akıllarını; bunlara mı vermişler.
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?