banner15

Finlandiya eğitimi dayanıklılık testini kaldırdı

Dünyada eğitimde birinci sırada yer alan Finlandiya öğrenci kondisyonu için uygulamaya soktuğu Move! programı başarısız olunca yürütmeyi durdurdu

Finlandiya eğitimi dayanıklılık testini kaldırdı

Finlandiya’da iki yıl önce öğrencilerin kondisyonlarını iyileştirmek yürürlüğüne konulan ‘Move!’ uygulaması, bir öğrencinin ölmesi sonrası durduruldu.

Finlandiya’da 2016 yılında ilkokul 5 ila 8. sınıf  öğrencilerinin kondisyonlarını iyileştirmek için ‘Move!’ adını verdiği uygulamayı yürürlüğe koydu. Görece güç olduğu söyleyen testlere şimdiye kadar 100 bin civarında çocuk katıldı. Medyada sık sık  testlerin ilk okul öğrencilerinin kondisyonlarının beklentilerin altında olduğu gösterdiği değerlendirmesi yapıldı. Ilta-Sanomat gazetesinde yer alan haberde öğrencinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan testin Esbo ilinin Distby semtinde meydana geldiği belirtildi.

Dayanıklılık testi ölüm getirdi

Jimnastik derslerinde öğrencilere dayanıklılık testleri yaptırılıyor. Öğrenciler spor salonunda önce 20 metre ileri daha sonra da 20 metre geriye koşuyor. Giderek süratlerini artırıyor ve güçleri yetene kadar 20 metre ileri ve geri koşmayı sürdürüyorlar. Esbo’da ilk okul 8. sınıfına giden bir erkek öğrenci, söz konusu testi yaparken aniden fenalaştı. Götürüldüğü hastanede hayatını kaybetti.

Esbo İl Eğitim Müdürü Aulis Pitkele, yaşanan trajik olaydan sonra “Move!” testlerinin güvenli ve öğrencilerin yeteneklerini ölçmek için uygun bir yöntem olup olmadığının araştırılması gerektiğini söyledi. Medyaya açıklamalar yapan Eğitim ve Kültür Bakanı Sanni Grahn-Laasonen, ölüm haberinin sarsıcı olduğunu söyledi ve yaşamını yitiren çocuğun ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi. Grahn-Laasonen, Eğitim ve Kültür Bakanlığının olayı ayrıntılı olarak araştırılacağını varsaydığını, uzmanlarla istişare halinde olana açılık kazandırdıktan sonra nelerin değiştirilmesi gerektiğine karar vereceklerini söyledi.

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48