banner39

Finlandiya işkence gören Iraklıyı geri gönderiyor

IŞİD'in evini havaya uçurduğu ve ölümle tehdit ettiği bir Irak vatandaşının ülkesine geri gönderilmesi kararına varıldı

Avrupa 28.07.2016, 14:44 28.07.2016, 14:44
Finlandiya işkence gören Iraklıyı geri gönderiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Finlandiya'ya iltica başvurusu yapan bir Iraklının, ülkesinde işkence görmesi, evinin IŞİD tarafından havaya uçurulması ve dönmesi durumunda öldürülme tehlikesi olmasına rağmen sınır dışı edilmesine karar verildi.

Finlandiya basınına göre, bir Iraklının sığınma başvurusu reddedildi. Finlandiya Göç Birimi'nin ret kararında, ismi açıklanmayan adamın "DAEŞ'in eziyetine" ve 2009-2010 yıllarında Irak ordusunun işkencesine maruz kaldığı ifade edildi. Ayrıca Musul'daki evi ve ofisinin IŞİD tarafından patlatılarak yıkıldığı, örgütün onu ve annesini öldürmekle tehdit ettiği belirtildi.

Sığınma başvurusu için tüm şartları karşılayan ve Irak'a gönderilmesi durumunda yeniden şiddetle karşı karşıya kalabileceği de vurgulanan Iraklının terör örgütleri karşısında herhangi bir devlet korumasına da sahip olamayacağına işaret edildi.

GEREKÇE: MUSUL DEĞİL AMA BAĞDAT GÜVENLİ

Ancak tüm bu değerlendirmelerine rağmen Finlandiya Göç Birimi, sığınma başvurusunu reddetti. Buna gerekçe olarak da söz konusu Irak vatandaşının Bağdat'a yerleşme seçeneği olması gösterildi. Finlandiya Göç Birimi, ayrıca IŞİD tehdidinin sadece Musul ve çevresiyle sınırlı olduğunu öne sürdü.

"GERİ DÖNERSEM ÖLÜRÜM"

Karar karşısında yıkılan Iraklı, "Eğer Irak'a dönersem öleceğimi biliyorum. DAEŞ ve silahlı gruplar Bağdat'ta bulunuyor. Onlardan kaçamam. Bağdat'ta tek başıma nasıl yaşarım?" dedi.

Finlandiya Göç Birimi'nin mantığını anlayamadığını kaydeden Irak vatandaşı, "Anlattığım her şeye inandılar ancak evimin havaya uçurulmasının bana dönük bireysel bir tehdit olduğunu görmüyorlar." diye konuştu. Iraklı, karara itiraz edeceğini de belirtti.

Ülkede, sınır dışı işlemi, mahkeme kararı olmadan hayata geçirilemiyor.

Bağdat'taki terör saldırılarında son bir senede 500'den fazla kişi hayatını kaybetti.

banner53
Yorumlar (0)
11
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?