banner39

Finlandiya’dan iğnesiz aşı

Finlandiya, Kovid-19 salgınını tümüyle sonlandırmak için iğnesiz olarak kullanılabilecek bir aşı üretildiğini açıkladı.

Avrupa 19.02.2021, 17:09 24.02.2021, 15:57
Finlandiya’dan iğnesiz aşı

Helsinki Üniversitesi'nde geliştirilen Kovid-19 aşısının, buzdolabında saklanabilmesi, üretim maliyetinin düşük olması ve yalnızca bir doz uygulanması gibi önemli avantajları var.

Ancak uzmanlar uygulama bakımından gerekli kontrol sağlanmadığında dozaj konusunda problemler yaşanabileceğini söylüyor.

İğneden hoşlanmayan hastalar için ideal

Aşıyı geliştiren ekibin başında bulunan Helsinki Üniversitesi viroloji profesörü Kalle Saksela, aşının iğne ile tedavi olmaktan hoşlanmayan hastalar için faydalı olduğunu söyledi. Saksela, ucunda iğne olmayan bir şırıngayla doğrudan buruna enjekte edilen aşının üst solunum yolundaki mukoza zarında virüse karşı kalıcı bir savunma oluşturduğunu söylüyor.

Saksela, aşının insanlar üzerinde denenmesi gerektiğini, zira sadece fareler ve hemstırlar üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. Saksela aşıyı “umut verici” olarak nitelendirerek, “Bu aşı vücutta yüksek oranda antikor üretilmesine sebep oluyor ve en azından laboratuvar ortamında koronavirüsü tamamen etkisiz bırakıyor” dedi.

Uzmanlar aşının fareler üzerinde yapılan deneylerde başarılı olduğunu ve insanlar üzerindeki deneylerin bu yaz sonunda başlayacağını belirtti.

Virüsün mutasyona uğraması engellenecek

Aşı ile insanların hastalanmasının önüne geçilmesi ve erken dönemde tedavi edilerek virüsün diğer insanlara bulaşmaması amaçlanıyor. Aşı insanlarda başarılı sonuçlar verirse şu anda kullanımda olan aşılara göre büyük bir gelişme olacak ve virüsün mutasyona uğraması engellenerek daha tehlikeli boyutlara ulaşması önlenmiş olacak.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?