banner15

Firari askerler için Çipras'tan teminat

Başbakan Yıldırım'ın Çipras'a idam, Çipras'ın da sekiz askerin iadesi konusunda teminat verdiği belirtiliyor

Firari askerler için Çipras'tan teminat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Binali Yıldırım’ın, geçtiğimiz perşembe günü Yunanistan Başbakanı Çipras ile yaptığı telefon görüşmesinin, 16 Temmuz’da askeri bir helikopter ile Dedeağaç şehrine kaçan ve sığınma talebinde bulunan 8 Türk askeriyle ilgili bölümü Yunan medyasına sızdı.

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre Çipras, Yıldırım’a sürecin en kısa sürede tamamlanması için yetkileri çerçevesinde üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. Habere göre Real News gazetesi, iki lider arasında şöyle bir diyalog geçtiğini belirtti:

Çipras: “Askerler için kararı Yunan adaleti verecek. Hükümetimiz, adaletin bunların darbede yer aldıklarını göz önünde bulunduracağına kesin gözüyle bakıyor. Hükümetimiz yapabileceği tek şey, yetkileri çerçevesinde, hukuki sürecin mümkün olan en kısa süre tamamlanmasını sağlamaktır. Elbette siz (Türkiye) egemen bir devletsiniz. Ancak, ölüm cezası ile ilgili tartışma Avrupa stratejinize ciddi sorunlara sebep oluyor.

Yıldırım: “Bu konuya açıkça değinmenizi takdirle karşılıyorum. Unutmayın ki, ölüm cezasını kaldıran biziz. Ölüm cezasının yeniden getirilmesi yakın gelecekte kararlaştırılacak bir şey değil. Bu her halükarda tüm siyasi partilerin mutabakatı ile olacak. Ayrıca bu, hiçbir şekilde 8 askerin Türkiye’ye iadesi ile yakın bir tarihte olmayacak.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 08:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35