banner15

Fırtına Belçika'da can aldı

Almanya’nın kuzeybatısında ve Belçika’da sert bir fırtına meydana geldi, Belçika’daki rok festivalinde fırtınanın etkisiyle sahnelerin yıkılması sonucu beş kişi hayatını kaybetti, 140’tan fazla kişi de yaralandı

Fırtına Belçika'da can aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletinde ve Belçika’da meydana gelen fırtına sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, 140’dan fazla kişi de ağır yaralandı. Belçika’nın Hasselt şehrinde düzenlenen rok festivalinde on dakika süren sert fırtına sahnelerin yıkılmasına neden oldu. Tüm biletlerin satıldığı festivalde katılımcılardan 140’ı yaralandı. Üç kişinin halen hayati tehlike altında olduğu bildirildi. Hasselt Belediye başkanı Hilde Claes, ölenler arasında Belçikalılardan başka yabancı birinin bulunmadığını söyledi.

Haftasonuna kadar sürmesi planlanan rok festivali fırtına nedeniyle iptal edildi. Fırtına çıktığında festivalin yapıldığı meydanda yaklaşık 65 bin kişinin bulunduğu kaydedildi. Yaralananlar arasında çok sayıda Hollandalı da bulunuyor.

Kısa süren ancak çok sert geçen fırtına sonucu festival için kurulan sahnelerden 8’i yıkıldı ve en az üç çadır çöktü. Dev ekranlar ve iskele demirleri festivale katılan gençlerin üzerine düştü. Ağaçlar köklerinden sökülerek kalabalığın çokça toplandığı içki çadırının üzerine göçtü.

Belçikalı ‘Le Soir’ gazetesinin internet sitesinde bildirildiğine göre gökyüzü tamamen karardı ve dolu yağmaya başladı. Festivale katılanlar ve fırtınayı görenler ‘Sanki dünyanın sonu geldi sandık.’ dedi.

Aynı akşam Almanya’nın NRW eyaletinde de sert bir fırtına meydana geldi. Kuvvetli yağmur ve saatte 90 km hızla esen rüzgar büyük çapta maddi zarara neden oldu. Voerde şehrinde yıldırım düşmesi sonucu yanan bir ağaç bir evin üstüne devrilerek 100 bin Avroluk hasara neden oldu. Aachen şehrinde de fırtına nedeniyle kısa süreli olarak elektrikler kesildi ve trafik lambaları bir süre çalışmadı. Kırk ve kırküç nolu otoyolların bazı bölümleri sular altında kaldı. İtfaiye tarafından yollar temizlendi. Almanya’daki fırtınada ölen ya da yaralanan olmadı.

Fırtına nedeniyle Düsseldorf havaalanında uçakların kalkış ve inişleri aksadı. Düsseldorf’a inmesi gereken iki uçak fırtına nedeniyle Köln havaalanına gönderildi. Alman meteoroloji servisi ‘Meteomedia’ iki saat içinde tam 6 bin sefer şimşek çaktığını kaydettiklerini bildirdi. Gece ilerledikçe fırtına istikametini doğuya çevirerek devam etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 13:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35