Fisk'den Mısır ordusuna ağır eleştiri

Dünyaca ünlü Ortadoğu uzmanı Robert Fisk, Mursi'yi yargılayanların neden ordunun darbesi sonrası gösterilerde ölenlerin katillerini yargılamadığını sordu.

Fisk'den Mısır ordusuna ağır eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'nin The Independent gazetesinde yazan dünyaca ünlü Ortadoğu uzmanı Robert Fisk, Mısır'daki darbeyi ve orduyu eleştiren bir yazı kaleme aldı.

Fisk yazısında Mısırlıların generallere bir zaafı olduğunu yazıyor ve ülkenin gidişatını da Mübarek dönemine benzetiyordu.

Fisk, Mursi'nin yargılanmasına da değindi ve Mursi'yi yargılayanların neden ordunun darbesi sonrası gösterilerde ölenlerin katillerini yargılamadığını sordu...

The Independent'da yayınlanan Robert Fisk'in yazısından satır başları:

"Bundan iki buçuk yıl önce Mısır’da bir generalin yeniden kült mertebesine getirilebileceğini tahayyül edebilir miydiniz?

Muhtemelen hayır… Fakat şu an gelinen noktada General Sisi’ye yönelik tapınmaya varan idolleştirme, Mübarek dönemini hatırlatan boyutlara ulaşmış durumda…

Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yargılandığı davayı izlemek için geldiğim Kahire’de elime geçen bir sahte banknotta 100 doların üzerinde Benjamin Franklin yerine Sisi’nin resmini koymuşlar. Arka yüzde yine Beyaz Saray; ama yine üzerinde Sisi’nin kamuflajlı ve beyzbol şapkalı resmiyle birlikte…

Bu adeta bir ülkenin topluca geçirdiği bir ergenlik buhranı gibi… Mübarek de Mısır halkına “çocuklarım” diye hitap ederdi. Yetişkinliğe geçiş sancısını bir türlü atlatamayan bir ülke bu.

Hemen herkes ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanını bir darbeyle deviren Sisi’ye müteşekkir görünüyor.

Gazeteciler ona bayılıyorlar. Ama işin ayarı biraz kaçmış gibi… Mahkemede yanıma yaklaşan her gazeteci beni aynı soruyla sorguluyor: Sence bu bir darbe mi ihtilal mı?

Darbe dersen Müslüman Kardeşler’i desteklemiş oluyorsun, ihtilal dersen mevcut rejimi… Artık tarafını seçmen gerek.

Oysa bu tam anlamıyla siyasi bir dava… Devrik Cumhurbaşkanı, Başkanlık Sarayı dışındaki göstericilerin öldürülmesi emrini verdiği gerekçesiyle yargılanıyor. Peki, hem şu anki geçici hükümette hem de o dönemki kabinede İçişleri Bakanlığı yapan kişi neden Mursi’yle birlikte sanık sandalyesinde değil?

Peki ya darbe sonrası gösterilerde hayatını kaybeden protestocular… Onlar için niye bir yargılama yapılmıyor?"


Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 09:12
banner53
YORUM EKLE

banner39