banner15

Fitch'e göre Yunanistan Avrodan ayrılabilir

Fitch, Yunanistan'ın Avro Birliği’nden çıkma ihtimali olduğunu fakat bunun 2012’de olduğu gibi sistemik bir kriz oluşturmayacağını açıkladı

Fitch'e göre Yunanistan Avrodan ayrılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Yunanistan’ın halen Avro Birliği’nden çıkma ihtimalinin olduğunu belirtti.

Fitch Ratings açıklamasında, “Yunanistan’ın Avro’dan çıkışı (Grexit) halen mümkün, fakat sistemik kriz olasılığı bulunmuyor. Avro Bölgesi, Yunanistan eğer Avro Birliği’nden çıkarsa ciddi bir şok yaşayacaktır fakat bu 2012’de olduğu gibi sistemik bir kriz oluşturmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Avro Bölgesi üyesi ülkelerin, birbirlerini etkileme potansiyeli olan iflasların olası etkilerini engellemeye yönelik mekanizmalarını oluşturduğu belirtilerek, 2012'ye oranla muhtemel bir ayrılığın etkilerinin daha az olacağı belirtildi.

Fitch Ratings geçen ay Yunanistan’ın kreditörleri ile görüşerek vardığı geçici anlaşmanın ülkenin birlikten ayrılmasına ilişkin riski kısmen azalttığını belirerek, Yunanistan’ın birlikten çıkışı olasılığını temel senaryolarında yer almamasına rağmen risk olarak görüldüğünün altını çizmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35