banner15

Fizik öğretmeni Polonya'yı karıştırdı

Polonya'da fizik sorusu: Botun batmaması için kaç sığınmacı denize atılmalı?

Fizik öğretmeni Polonya'yı karıştırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Polonyalı bir öğretmenin öğrencilerine verdiği ödev, basit bir fizik sorusu, sığınmacıların denizlerde ölmesinin normalleştirilmesi açısından tepki çekti.

Polonya’nın Bialystok kentindeki bir fizik öğretmeni, iyi bir yaşam umuduyla ülkelerinden kaçan ve denizlerde ölen sığınmacılar hakkında ‘tatsız’ bir ödev verince büyük tepki topladı. Grzegorz Nowik adlı öğretmenin söz konusu ‘deniz probleminde’ şu ifadeler yer alıyordu:

“4 Suriyeli sığınmacı 1m x 2m x 20cm boyutlarındaki ve 800 kg ağırlığındaki bir botla Yunanistan’a ulaşmaya çalışıyor. Sığınmacıların her biri de 60 kg ağırlığında. Botun kıyıya batmadan ulaşabilmesi için kaç sığınmacının denize atılması gerektiğini bulun.”

Öte yandan kızının defterinde bu soruyu gören bir veli, sayfanın fotoğrafını çekip Facebook’ta paylaştı. Sputnik’e konuşan anne, “Ne diyeceğimi bilemiyorum” diyerek kızgınlığını ve şaşkınlığını dile getirdi.

Bu arada Polonyalı psikolog Anna Mieryznska, “Bu ödev sorusunun bir de doğrudan ifade edilmeyen bir alt metni var: Birilerinin hayatta kalabilmesi için kaç kişinin ölmesi lazım? Bu ödev sorusu cinayetle alakalı” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 23:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35