banner15

Floransa'ya büyük cami

Artan Müslüman nüfusun ibadet ihtiyaçlarını karşılamak için Floransa'da 1000 kişinin ibadet edebileceği bir cami yapılacak.

Floransa'ya büyük cami

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya'da son dönemde aşırı sağcıların tüm tepkilerine rağmen, Floransa'da 400 metrelik bir alana cami yapılacak. Yetkililer, Cuma namazlarında mevcut camiinin yetersiz kalması ve yüzlerce kişinin sokaklarda namaz kılmasıyla ilgili çözüm yolu aradı. Uzun süren tartışmalarla birlikte, 1000 kişi kapasiteli caminin yapılacağını duyurdu.

Floransa'lı Müslümanl önderi ve imamı olan İzzeddin Elzir, yaptığı açıklamada, mevcut şartlarda ibadet etmenin çok zor olduğunu ve Müslüman olarak bu çilenin sona erecek olmasından memnunuz ifadelerini kullandı. Elzir ayrıca "Bulunduğumuz bölge sık sık yağmur alıyor. Cuma namazları ortaya çıkan tablo bizim için bir trajediydi. Nihayet bu çilemiz sona erecek Floransa'da 30 bin Müslüman var. Yapılacak olan cami hem biz Müslümanlara hizmet verecek, hem de bir İslami İletişim Merkezi olarak çalışacak" ifadelerini kullandı.

İtalya'da 2015 yılında aşırı sağcılar tarafından çıkarılmış yasalar Müslümanların cami yapımını engellese de, Başbakan Matteo Renzi bu tablonun değişmesi için çaba harcadığı bildiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 13:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48