Fransa 40 imamı sınır dışı etmiş

İçişleri Bakanı Cazeneuve, 2012 yılından bu yana 40 imamın sınır dışı edildiğini bildirdi

Fransa 40 imamı sınır dışı etmiş

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, son 3 yılda 40 yabancı imamın "nefret söyleminde bulundukları" gerekçesiyle sınır dışı edildiğini açıkladı.

Cazeneuve, Fransız Europe 1 radyosuna, Lyon yakınlarında bir gaz fabrikasına yapılan saldırı sonrasında kamuoyundaki tartışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.  

İçişleri Bakanı, ülkede 2012 yılından bu yana 40 imamın "nefret söyleminde bulundukları" gerekçesiyle sınır dışı edildiğini ve sınır dışıların büyük bir kısmının önceki Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde yaşandığını bildirdi.

Bu yıl itibarıyla önlerinde 22 dosyanın bulunduğunu belirten Cazeneuve, dosyaların değerlendirilmesi neticesinde bu yabancı imamların da sınır dışı edilebileceğini kaydetti.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen'in, "Fransa'daki terör saldırılarının önüne geçmek için Selefilerin camilerini kapatmalıyız" dediğinin hatırlatılması üzerine Cazeneuve, "Eğer cami dernekleri ve yönetimi nefret söylemi kullanıyorsa bu camiler de kapatılabilir" diye konuştu.

Fransa'nın Lyon şehri yakınlarındaki Saint-Quentin-Fallavier kentinde 26 Haziran'da meydana gelen saldırıda bir dağıtım şirketinin yetkilisi başı kesilerek öldürülmüş, ardından bir gaz üretim tesisinde meydana gelen patlama iki kişi yaralanmıştı.

Olayların zanlısı 35 yaşındaki Yassin Salhi isimli işçi gözaltına alınmıştı. Salhi, sorgusunda patronunu öldürdüğünü, daha sonra da intihar etmek için araçla gaz tesisine girerek patlamaya neden olduğunu söylemişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 16:13
banner53
YORUM EKLE

banner39