Fransa, Almanlarla askeri ortaklıkta acele ediyor

Fransa, Alman ve Fransız askerlerden oluşan yeni tugayın bir an evvel göreve gönderilmesini istiyor.

Fransa, Almanlarla askeri ortaklıkta acele ediyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman ve Fransız Savunma Bakanları dün akşam Paris'te yaptıkları görüşmede Alman-Fransız ortak tugayının geliştirilmesi konusunda uzlaştılar. Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, bu tugayın Alman-Fransız dostluğunun bir ifadesi olduğunu, Fransa'nın askeri ortaklığa gösterdiği açık teyidin kendisini sevindirdiğini söyledi. Alman Bakan, ortak tugayın görevi ile ilgili ayrıntılara değinmedi.

Askeri uzmanlar yeni tugayın kısa bir zaman içinde görevinin belirleneceğini düşünüyor. Zira Alman Savunma Bakanı Von der Leyen'in Paris'teki görüşme konuları arasında Almanya'nın Mali ve Orta Afrika Cumhuriyetinde Fransa'ya nasıl daha fazla askeri yardım yapabileceği de yeraldı.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çıkan çatışmalara müdahale etmek için henüz Fransa'dan başka hiçbir ülke bölgeye asker göndermedi. Mali'de ise bir yıldan beri Fransız askerleri, hükümet askerleriyle birlikte İslamcılara karşı savaşa devam ediyor. Paris'in daha önce AB'yi de askeri misyona dahil etme çalışması başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Ancak hafta başında AB'de Orta Afrika'ya asker gönderme konusunda bir hareketlenme görüldü. Alman Ordusu, Mali'de yaklaşık 100 askerle hükümet askerlerinin eğitimine yardım ediyor. Ayrıca askeri nakliye uçakları ve havada yakıt ikmali uçaklarıyla da Fransız Ordusuna yardıma devam ediyor.

Alman Savunma Bakanı Von der Leyen ile Fransız Savunma Bakanı Le Drian'ın görüşmesi gecenin geç saatlerine kadar devam etti. La Drian'ın özellikle Alman ve Fransız askerlerinden oluşan tugayın gelecekteki görevleri konusunda daha çok görüşmek istediği bildirildi. Basında yeralan haberlerde ortak askeri birliğe bağlı askerlerden bir kısmının Mali'nin başkentine gönderilmesi, ya da eğitim kamplarının güvenliğini sağlamak için gönderilmesi üzerinde duruldu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 11:44
banner53
YORUM EKLE

banner39