banner15

Fransa bu defa göçmenlik yasası ile geriyor

Fransız meclisinde gündeme alınan yeni tasarı ile göçmenlerin vatandaşlık hakları ellerinden alınabilecek

Fransa bu defa göçmenlik yasası ile geriyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'da güvenlik güçlerine karşı saldırılar düzenleyen göçmenlerin vatandaşlık haklarının alınmasını öngören yasa tasarısı, bugün meclis genel kurulunda tartışılmaya başlanacak.

Yasayla, polise ateş eden göçmenlerin vatandaşlığının geri alınmasından, düzmece evlilik yapanlara hapis cezasına, göçmenlere yapılan sosyal yardımların kesilmesinden, çifte vatandaşlık uygulamasının yeniden düzenlenmesine kadar pek çok sert önlem getiriliyor.

Söz konusu tasarı, 10 yıldan az bir süredir vatandaşlık statüsüne sahip olan göçmenlerin ellerinden bu hakkın alınmasını da kolaylaştırıyor.

Fransa'nın Grenoble kentinde bir göçmen suçlunun kaçarken polise ateş etmesi, hemen yakınlarında, polisin Roman bir genci öldürmesi üzerine, Romanların polis karakoluna saldırması Fransa'da hükümetin büyük tepki çeken sınırdışı kararları almasıyla sonuçlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bundan böyle polise saldıran ve Fransız vatandaşı olan göçmenlerin vatandaşlığının elinden alınacağını ve kaçak göçmenlere daha sert yaptırımlar getireceklerini açıklamıştı.

ÇİFTE VATANDAŞLIK SAHİPLERİ DİKKAT

Fransa'daki tüm yabancıları ilgilendiren önemli değişiklikler getirilen yasayla, kaçak göçmenlerin daha kolay sınır dışı edilebilmesi için tutukluluk süresi 32'den 45 güne çıkarılıyor. Çıkış kararı alıp da Fransız topraklarını terketmeyen yabancılara, yakalanması durumunda bütün AB ülkelerine girme yasağı getiriliyor. Çifte vatandaşlığa sahip olanların, Almanya'da uygulamaya konduğu gibi, iki tabiyetten birini seçmek zorunda bırakılması yasaya eklenmek isteyen bir başka düzenleme...

Tasarı, vatandaşlık hakkı almak için yapılan sahte evliliklere de ağır cezalar getirirken, yine göçmenlerin haksız yere sosyal güvenlik sisteminden yardım almaları ve avantaj sağlamaları halinde sınırdışı edilmelerinin kolaylaştırılmasını kapsıyor.

Çok eşli yaşayan ve kızlarının sünnet edilmesi için baskı yapan göçmenlerin de vatandaşlık hakkını elinden alınması istenmiş, ancak bu öneri tasarıya dahil edilmemişi.

Fransa'da hukukçular, hükümetin hazırladığı tasarıya, ''anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu'' gerekçesiyle karşı çıkıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 15:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48