banner39

Fransa, Bulgaristan'ın askeri modernizasyonuna talip

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, silah endüstrisi temsilcilerinden oluşan heyeti ile ordusunu modernize etmek isteyen Bulgaristan'a gitti

Avrupa 25.08.2017, 10:14 25.08.2017, 11:25
Fransa, Bulgaristan'ın askeri modernizasyonuna talip

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Resmi temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov tarafından karşılandı.

Fransız silah endüstrisinin temsilcileri ile Perşembe akşamı Varna'ya gelen Macron'un kendisinden devriye ve piyade savaş gemisi almak isteyen Bulgaristan ile hangi anlaşmaları yapacağı şimdilik açıklanmadı.

Bulgaristan'ın silahlı kuvvetlerinin modernizasyonu için yapacağı iki projede yer almak isteyen Fransa, 820 milyon Lev değerinde çok amaçı devriye gemilerine talip. İkinci proje ise Bulgaristan ordusuna 198 milyar Lev değerinde savaş aracı alımı projesi.

BM güvenlik konseyi 5 daimi üyesi dünyanın en çok silah üreten ülkeleri ve Fransa dabu ülkeler arasında bulunuyor. Ayrıca balkanlar her dönem dünya siyasetinde güçlü ülkelerin ve özellikle Avrupalı büyük ülkelerin hakimiyet kurmak istedikleri yerlerden biri olarak biliniyor.

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?