Fransa Büyükelçiliği'nden Kırım'a destek

Kırım Tatar halkıyla dayanışma göstermek amacıyla Ukrayna’nın Fransa Büyükelçiliği’nin binasına Kırım Tatar bayrağı asıldı.

Fransa Büyükelçiliği'nden Kırım'a destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Tatar sürgününün 72. yıldönümü vesilesiyle Kırım Tatarlarıyla dayanışma göstermek için Ukrayna’nın Fransa Büyükelçiliği’nin binasına Kırım Tatar bayrağı asıldı.

Kırım haber ajansında konu ile ilgili yer alan haberde, Ukrayna’nın Fransa Büyükelçisi Oleg Şamşur, “1944 yılında bir faciayı yaşayan, günümüzde de vatan topraklarında yaşamak için mücadele eden Kırım Tatar halkıyla dayanışma içindeyiz” diye kaydetti.

Sovyet hükümeti, 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanları anma günü olarak ilan etti.

18 Mayıs tarihinde Kiev’de ve Ukrayna’nın farklı şehirlerinde Kırım Tatar sürgününün 72. yıldönümü vesilesiyle anma mitingleri, eylemler, flashmob etkinlikleri düzenleniyor, liselerde sürgün konusu anlatılıyor, sivil toplum kuruluşları ve aktivistler etkinlikler düzenliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 17:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35