banner15

Fransa Büyükelçisi'ne Türkiye fırçası

Bulgaristan'ın Türkiye'ye destek vermesini istemeyen Fransa, büyükelçi aracılığıyla mesaj vermek istedi ama sert tepkiyle karşılaştı.

Fransa Büyükelçisi'ne Türkiye fırçası

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sofya’nın, Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki tavrını netleştirmesi gerektiğini söyleyen Fransa büyükelçisine "Yetkilerini fazla aştı. Bir memurun sarfettiği sözler üstüne yorum yapmak bile saçma" diye cevap verdi.

Fransa’nın Sofya Büyükelçisi Etienne de Poncins, geçen hafta Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda Bulgaristan’ın tutumunu net bir şekilde ortaya koyması gerektiğini söylemişti.

Sofya Haber Ajansı Novinite’in haberine göre, Borisov’un sert cevabı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Sofya ziyareti sırasında geldi.

Borisov, bir gazetecinin Fransız büyükelçinin sözleri hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine, "Fransa Büyükelçisi’nin giderayak söylediği sözler üzerine yorum yapmak bile istemiyorum. Biz egemen bir devletiz. Yabancı temsilcilere saygılı davranırız. Ama bazıları çeşitli konularda düşüncelerini açıklarken yetkilerini fazla aşıyor" dedi.

Türkiye’nin AB üyeliğini sonuna kadar desteklediklerini belirten Bulgar başbakan, "Bir memurun sarfettiği sözler üstüne yorum yapmak bile saçma. Hatta bunu bana sormamalıydınız bile. Eğer Paris’teki Bulgar büyükelçisi Sarkozy’e gidip böyle bir şey söyleseydi, Fransızların tepkisi onu sınırdışı etmek olurdu" diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 13:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48