banner15

Fransa da Çin'le milyarlık anlaşma yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, resmi bir ziyaret için gittiği Çin'de, nükleer atık geri dönüşüm üzerine 22 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı

Fransa da Çin'le milyarlık anlaşma yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, resmi bir ziyaret için Çin'e gitti.

Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping ile Hollande, iki ülke arasında bir dizi işbirliği anlaşması imzaladı. Fransız medyası, Fransa ve Çin, nükleer atık geri dönüşüm üzerine 22 milyar dolar değerinde bir sanayi işbirliği anlaşması imzaladığını duyurdu.

Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasında, iki yetkili İklim Değişikliği Zirvesi ile ilgili soruları cevaplandırdı. Hollande, bu yıl Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak BM İklim Değişikliği Konferansı için umutlu olduğunu söyledi. Şi Cinping ise Paris’te yapılacak iklim değişikliği konusundaki çabalarını desteklediklerini ve bu konuda Fransa ile ortak bir bildiri yayınladıklarını ifade etti. Fransa, Paris’teki konferansta küresel ısınmanın önlenmesi, sera gazı boşaltımı gibi konularda tarafların anlaşma imzalamasını istiyor.

Çinli lider, ikili ilişkilerin gelişmesini nasıl gördüğü yönündeki soruya verdiği cevapta ise Fransa’nın Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden biri, AB’nin büyük bir ülkesi ve Çin’i diplomatik olarak tanıyan ilk Avrupalı ülkelerden olduğunu belirtti. Şi, stratejik ilişkilerin beklenenin üstüne çıkarak yeni bir gelişme seviyesine yükseldiğini kaydetti.

AVRUPALI ÜLKELER ÇİN'DE SIRAYA GİRDİ

İngiltere geçen hafta Çin ile 55 milyar Avroluk çeşitli ticari anlaşmalar yapmıştı.

Almanya ise, ekim sonunda Çin ziyaretinden 15,5 milyar avroluk, Airbus uçak siparişi almıştı. Çin, Airbus uçak üreticisine 100 adeti A320 ve 30 adeti de A330 model olmak üzere toplam 130 uçak siparişi vermişti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 23:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35