banner39

Fransa da krizden kurtulamıyor

Fransa'nın geçen yılki bütçe açığının, kamuoyuna duyurulandan daha fazla olduğu ortaya çıktı

Avrupa 30.03.2013, 14:57 30.03.2013, 15:11
Fransa da krizden kurtulamıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da ardı ardına ortaya çıkan olumsuz ekonomik veriler on aydan beri başkanlık görevini üstlenen François Hollande'ı sıkıntıya sokuyor. Perşembe akşamı televizyonda bir mülakat veren Hollande, ülkeyi on yıldan beri idare etmediğini, güncel krizin beklenenden daha fazla süreceğini söyledi. Ekonomik savaşı yönetmeye devam edeceğini belirten Hollande, bunun bir görev ve mücadele olduğunu kaydetti.

Fransız İstatistik Dairesinin bildirdiğine göre geçen yılki bütçe açığı, önceki hükümetin hedeflediği gayri safi milli hasılanın yüzde 4,5'ine düşürülemeyerek yüzde 4,8'de kaldı. Devlet borçları da 2012'de rekor düzeye ulaşarak, gayri safi milli hasılanın yüzde 90,2'sine tekabül eden 1,834 trilyon Avroyu buldu. Borç oranının yüzde 89,9 olması bekleniyordu. 2011'deki borç oranı ise gayri safi milli hasılanın yüzde 85,8'ini oluşturuyordu.

2012'de Fransız bütçe açığının, Aralık ayında krizdeki 'Dexia' isimli bankanın kurtarılmasından dolayı beklenenden daha fazla meydana geldiği açıklandı. Ayrıca devlet giderlerinin de hesaplandığından daha fazla yapıldığı bildirildi. İstatistik Dairesi tarafından, 2011 yılı bütçe açığının da önceki açıklamada belirtildiği gibi gayri safi milli hasılanın yüzde 5,2'sini değil yüzde 5,3'ünü oluşturduğu kaydedilerek düzeltildi.

Maliye Bakanı Pierre Moscovici, özel televizyon kanalı RTL'e verdiği demeçte hükümet olarak yazın aldıkları düzeltme tedbirleri ile bütçe açığının daha fazla artmasını engellediklerini söyledi. Geçen yıl ekonomik büyümenin yüzde 0 olduğuna dikkat çeken Moscovici, aldıkları önlemler sayesinde bütçe açığının yüzde 5,5'i geçmemesini sağladıklarını belirtti.

Kısa bir süre önce hükümet tarafından yapılan açıklamada da, bu yıl yine bütçe açığı oranının hedeflenen yüzde 3'e düşürülemeyeği bildirilmişti. İki hafta önce Hollande, AB Komisyonu tarafından yapılan tahmini doğrulayarak, bu yıl ekonomik büyümede görülen zaafiyet dolayısıyla bütçe açığının yüzde 3,7'de kalacağını söylemişti.

AB kriterlerine göre üye ülkelerin bütçe açıklarının gayri safi milli hasılanın yüzde 3'ünü geçmemesi gerekiyor. Devlet borçlarının da yüzde 60'ından fazla olmaması gerekiyor. Fransa 2014 yılında bu oranlara ulaşmayı hedefliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?