banner39

Fransa'dan İngiltere'ye tepki

Fransa'dan İngiltere'nin karantina zorunluluğu konusunda aldığı kararda Fransa'ya yer vermemesine tepki geldi. Fransa, AB ülkeleri için kaldırılan karantina şartının Fransa'ya uygulanmayışını ayrımcılık olarak niteledi.

Avrupa 30.07.2021, 00:41
Fransa'dan İngiltere'ye tepki

Fransa’nın Avrupa Birliği (AB) İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Fransız LCI kanalında yaptığı açıklamada, İngiltere'nin AB ülkeleri ve ABD'den gelen Kovid-19 aşılarını tamamlamış kişilere karantina zorunluluğunu kaldırdığını ancak Fransa’yı bu uygulamanın dışında bıraktığını hatırlattı.

Bu önlemi aşırı ve anlaşılamaz bulduğunu belirten Beaune, İngiltere’nin kararının bilimsel temeli olmadığını savundu.

Beaune, "Bu, Fransa’ya karşı ayrımcı bir önlem kararıdır, Delta varyantı nedeniyle bizden çok daha zor durumda olan ülkeler için bile karantina zorunluluğunu kaldırdılar." ifadesini kullandı.

İngiltere'nin Fransa'daki vakaların yüzde 5'ini oluşturan, virüsün Güney Afrika varyantı Beta'yı bahane ederek bu kararı aldığını söyleyen Beaune, ayrıca AB ülkeleri sınırlarını ABD'ye açsa da ABD'nin aynı şekilde karşılık vermemesini esefle karşıladıklarını dile getirdi.

İngiltere, pazartesi gününden itibaren Fransa hariç AB ülkeleri ile ABD’den gelen Kovid-19 aşılarını tamamlamış kişilere karantina zorunluluğunu kaldırdığını duyurmuştu.

AB ülkeleri, aşı olmuş ya da negatif test sonucu sunan ABD’den gelen yolculara sınırlarını açarken, ABD, AB ülkeleri ile İngiltere ve İrlanda’dan gelenleri Mart 2020’den bu yana ülkeye almıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?