banner39

Fransa, Ebola ile mücadeleye 20 milyon euro

Fransa, Ebola ile mücadele için 20 milyon Avro ilave mali kaynak ayıracak.

Avrupa 28.10.2014, 18:45 28.10.2014, 18:45
Fransa, Ebola ile mücadeleye 20 milyon euro

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Ebola virüsü ile daha etkili mücadele edebilmek için bütçeden 20 milyon Avro ilave mali kaynak ayrılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı François Hollande, Ebola virüsü ile mücadele etmek amacıyla bakanlıklar arası koordinasyonu sağlayacak Profesör Jean-François Delfraissy’yi Elysee Sarayı’nda kabul etti.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Fransa’nın, Ebola ile mücadele için Gine’de 200 yataklı bir tedavi merkezi kuracağı bildirildi. Hazırlıkları süren ve Kızılhaç tarafından yönetilecek tedavi merkezi, kasım ayı ortalarında hizmete açılacak.

Yine Ebola ile mücadele kapsamında, biri Fransa’da diğeri Gine’de olmak üzere sağlık personelinin eğitilmesi için iki merkez açılacak.

Yine aynı açıklamada Fransız biyoteknoloji şirketlerinin Ebola virüsünü teşhisi ve tedavisi konusundaki araştırmaların destekleneceği bildirildi.

Açıklamada, Hollande’ın, koordinatörden sivil toplumun çeşitli temsilcilerinin konunun önemi karşısında seferber edilmeleri için çalışmalarda bulunmasını istediği bildirildi.

Ebola virüsünün ülkede yayılmasını önlemek amacıyla Afrika’dan gelen yolcularda başkent Paris’teki Charles de Gaulle havalimanında tarama testi başlatan Fransa, aynı uygulamayı limanlarda da devreye sokmayı planlıyor.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?