banner39

Fransa Ermenileri 'duygusal şok'ta

Başbakan Erdoğan’ın 1915 olaylarının kurbanlarının torunlarına taziye mesajı Fransa’daki diyasporada "duygusal şok" neden oldu

Avrupa 25.04.2014, 09:03 25.04.2014, 11:07
Fransa Ermenileri 'duygusal şok'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Nisan mesajı Fransa’da yaşayan diyasporada ‘umutla’ karşılandı. Fransız Ermeni Dernekleri Federasyonu CCAF’in Eşbaşkanı ve diyasporanın Fransa’daki en etkili yayın organı Armenews’un Genel Yayın Yönetmeni Ara Toranyan, “Bu pozitif bir adım. Erdoğan’ın 1915’te yaşamını yitiren Ermeniler için “huzur içinde yatsınlar” sözlerini duyunca herkesin tüyleri diken diken oldu. Tam bir duygusal şok yaşandı” dedi.

Hürriyet'in haberine göre Ara Toranyan, beklenmeyen bu gelişmeyle ilgili şaşkınlığını şöyle ifade etti:

"İlk kez Türk yetkililerden böyle açık bir mesaj geliyor. 100 yıldır yapılan açıklamaların tersine, olumlu bir ilk adım. Erdoğan’ın öncelikle kendi halkı önünde attığı sorumlu bir adımdır.

Diyasporada, Erdoğan’ın “Huzur içinde yatsınlar” sözleri karşısında herkesin tüyleri diken diken oldu. Tam bir duygusal şok diyebilirim.100 yıldır ilk kez olumlu bir mesaj geldi. Türk yetkililerden hep olumsuz mesaj aldık. Elbette bu, bir özür ya da soykırımın tanınması anlamına gelmiyor. Hatta biraz ilerlediğinizce satır aralarında bugüne kadar tekrar edilen resmi söylemin izlerine rastlıyorsunuz. Her şeye rağmen, bu önemli bir ilk adım. Umarım bu adım sadece uluslararası baskıyı ya da 100’üncü yıl baskısını gidermek için verilmiş bir mesaj değil... Bu arada, bu adımda Türk aydınlarının payını da teslim etmek istiyorum. Onlar ülkelerinde yıllardır bu tartışmaları başlatarak konuyu gündeme getirdiler. Gösteriler oluyor, elit aydın kesim bunu tartışıyor, dinamik ve demokratik bir süreç birkaç yıldan bu yana hissettiğimiz bir durum. Daha demokratik bir devlet için çırpınan bir kamuoyu ve aydın elit kesim var. Onların oynadığı olumlu rolü de görmek lazım.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?