banner15

Fransa ilk kez cumhurbaşkanı yargılıyor

Jacques Chirac aleyhine, Belediye Başkanı olduğu dönemde ''bazı parti üyelerine hiç çalışmadan maaş ödenmesi'' suçlamasıyla açılan dava başladı

Fransa ilk kez cumhurbaşkanı yargılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın eski cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac aleyhine, Paris Belediye Başkanı olduğu dönemde ''bazı parti üyelerine hiç çalışmadan maaş ödenmesi'' suçlamasıyla açılan dava başladı.

Chirac, ''sağlık sorunu'' yüzünden ilk duruşmaya katılmadı. Paris mahkemesi başkanı, duruşmada ilk olarak, Chirac'ın avukatlarının, müvekkillerinin sağlık sorunu yüzünden duruşmalara katılmama yolundaki talebini değerlendirecek.

Duruşmaya, Fransız medyasının yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Ülkedeki merkez sağ ve sol parti temsilcileri, dün yaptıkları açıklamalarda, Chirac'ın ''sağlık durumunu'' gerekçe göstererek duruşmalara katılmaması için mahkemeye yaptığı başvuruya destek vermişti.

Chirac'ın damadı Frederic Salat-Baroux, önceki gün basına yaptığı açıklamada ''Kayınpederimin durumu birkaç aydır kötüleşti. Bu koşullar altında davaya katılması insani değil. Kişi onuru ve haysiyetine aykırı bir durum. Ayrıca o ciddi bir hafıza kaybı yaşıyor'' demişti.

Le Monde gazetesi de Chirac'ın ''sağlık durumunun duruşmaya katılmaya elverişli olmadığını'' gösteren bir doktor raporunun kopyasını okuyucularına duyurmuştu.

Dava, Fransa'da ilk defa bir cumhurbaşkanının yargılanması itibarıyla önem taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 16:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35