banner39

Fransa IMF'ye Lagarde'ı istiyor

Fransa'nın adayı şu anda Ekonomi, Maliye ve Sanayi bakanlığı görevini yürüten Christine Lagarde’ı IMF Başkanı olarak görmek istiyor.

Avrupa 21.05.2011, 00:20 21.05.2011, 00:33
Fransa IMF'ye Lagarde'ı istiyor

Dominique Strauss-Kahn sonrası IMF başkanlık yarışı kızışıyor. Avrupa Komisyonu ve Almanya'dan sonra Fransa da IMF başkanlığının bir ‘Avruıpalı’da kalmasını istediğini resmen ilan etti. Fransa'nın adayı şu anda Fransız hükümetinde Ekonomi, Maliye ve Sanayi bakanlığı görevini yürüten Christine Lagarde

Lagarde; Avrupa Komisyonu, Almanya, İtalya ve İsveç tarafından da açıkça destekleniyor. İngiltere ise yeni IMF başkanının ya bir Euro bölgesi ülkesinden ya da Günyedoğu Asya'dan seçilmesinden yana.

Avrupa Birliği ülkelerinin, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz gibi ülkelerin borç batağında olduğu bir dönemde, 1945 yılından bu yana ellerinde olan IMF dizginlerini bırakmak istemedikleri söyleniyor. Avrupa'nın olası adayları arasında Hollanda Merkez Bankası başkanı Nout Wellink, Avrupa Merkez Bankası başkanlığı görevi yeni sona eren Fransız Jean-Claude Trichet ve Belçika Maliye bakanı Didier Reynders de var. Ancak Christine Lagarde'ın adı, Avrupa ve dünya ekonomik ve finansal sistemini yakından tanıyan aday olarak ön plana çıkıyor.

Fakat Lagarde'ın adaylığını tehlikeye sokabilecek boyutlar da var. Bunların başında Fransız olması geliyor. IMF'nin 65 yıllık varlığı süresince bugüne kadar 34 yıl bir Fransız tarafından yönetilmiş olmasının yeni bir Fransıza sıcak bakılmasını engelleyebileceği konuşulmakta. Lagarde'ın Avrupalı kimliği de lehinde işlemiyor. Brezilya, Çin, Güney Afrika ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler IMF başkanlığında Avrupa tekeline son verilmesini savunuyor. Yeniden bir siyasinin IMF başına geçme olasılığı da Lagarde aleyhinde kullanılan tezler arasında. Bu tezi savunanlar, son dört yıldır ülkesi Fransa'nın çıkarlarını koruyan bir bakanın Avrupa Birliği içindeki aşırı borçlanma konusunda Avrupalı liderleri değişime ikna etme kapasitesinin sınırlı olabileceğini söylüyor. Lagarde için son engel ise Fransa'da hakkındaki yolsuzluk iddiası. Fransız bakan hakkında, bir Fransız işadamının yargı sürecine müdahale ettiği gerekçesiyle Fransız Yüce Divanı'nda ön soruşturma başlatılmış durumda.

Bu handikaplara rağmen Fransa, Avrupa kamu borcu krizi yönetimini operasyonel kılmak ve şu an yürütmekte olduğu G20 dönem başkanlığını başarıyla sonuçlandırmak amacıyla IMF başkanı seçimini hızlandırmak istiyor. Paris'in bu amaçla gelecek hafta Fransa'nın Deauville kentinde yapılacak G8 zirvesinde konuyu gündeme getireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

CHRISTINE LAGARDE KİMDİR?

1 Ocak 1956 yılında Paris'te dünyaya geldi. Bursla ABD'de eğitim gördü. Eski ABD Savunma bakanı William Cohen'in Temsilciler Meclisi'ndeki milletvekilliği döneminde asistanlığını yaptı. 1981 yılında dünyanın en büyük hukuk bürolarından Baker&McKenzie'ye girdi. 25 yıl çalıştığı büronun 1999 yılında yönetim kurulu başkanı seçildi. 1995-2020 yılları arasında ABD'nin ünlü düşünce kuruluşlarından CSIS (Center for Strategic and International Studies) üyeliği yaptı. Bu kuruluş içinde Zbigniew Brzezinski ile beraber ABD-AB-Polonya komisyonunu yönetti. Nisan 2005'te Hollanda merkezli ING Group yönetimine girdi. Fransa'da 2005-2007 yıllarında arasında Dış Ticaret, 2007 yılında da kısa bir dönem Tarım ve Balıkçılık bakanlıkları yaptı. 2007 yılından bu yana da Ekonomi, Maliye ve Sanayi bakanlığı yapıyor.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?