banner39

Fransa İran'a ambargoyu gevşetmeye hazırlanıyor

Fabius, ambargonun kalkmasının ardından, Fransız otomobil üreticilerinin tekrar İran pazarına girebileceklerini söyledi

Avrupa 26.11.2013, 16:13 26.11.2013, 16:13
Fransa İran'a ambargoyu gevşetmeye hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, İran'la nükleer müzakerelerde Cenevre’de varılan anlaşmanın ardından, ülkesinin İran’a yönelik ekonomik ambargoyu aralık ayında gevşetebileceğini söyledi.

Europe 1, radyo kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ‘’Bazı yaptırımların kaldırılması konusunda anlaşmaya vardık, yaptırımların gevşemesi birkaç hafta içinde gerçekleşebilir’’ ifadesini kullandı. Fabius, bunu için tarafların söz konusu anlaşmaya saygı göstermesinin de şart olduğunu söyledi.

AB dışişleri bakanlarının en kısa zamanda ambargonun gevşetilmesini görüşeceklerini kaydeden Fabius, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a bu konuda tam destek verdiklerini yineledi.

Fabius, ambargonun kalkmasının ardından, Fransız otomobil üreticilerinin tekrar İran pazarına girebileceklerini hatırlattı.

Fransız basınında çıkan haber ve yorumlara göre, ABD ve Fransız otomobil üreticileri, İran pazarına yeniden girebilmek için önemli bir rekabet yaşayacak.

PSA Peugeot Citroen grubu, ekonomik yaptırımlardan önce, Fransa’dan sonra ikinci büyük pazar olarak İran’a yatırım yapıyordu. Grup, İranlı ortağı Khodro ile bu ülkede montaj üretimle yılda 400 bine yakın otomobil satıyordu. Renult ise 2012 yılı rakamlarına göre, bu ülkeye yüz bine yakın otomobil satıyordu. PSA, çalıştığı İranlı bankanın, 2012’de ABD tarafından kara listeye alınmasının ardından bu ülke pazarından çekilmek zorunda kalmıştı.

Renault, yeni yaptırımların ardından yine bu pazardan ayrılmak zorunda kalmıştı. Renault yönetimi dün yaptığı açıklamada, Cenevre kararlarını memnunlukla karşıladığını bildirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?