banner39

Fransa, ırkçılık karşıtı Senegal asıllı Fransız aktivisti istemedi

Irkçılık karşıtı Senegal asıllı Fransız gazetecesi aktivist Rokhaya Diallo'ya Ulusal Bilişim Konseyi'nde yer verilmesine hükümet müdahalesi kurumda depreme sebep oldu. 24 kişi istifa etti.

Avrupa 21.12.2017, 10:29 21.12.2017, 18:24
Fransa, ırkçılık karşıtı Senegal asıllı Fransız aktivisti istemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da ırkçılık karşıtı aktivist Rokhaya Diallo’nun Ulusal Bilişim Konseyi (CNNum)'nde bulunmasına tepki gösteren sağcıların tepkisi gitgide büyüyor. Konsey Başkanı Marie Ekeland’ın istifasının ardından toplu istifalar meydana geldi. 

Fransa’da, hükümete bilişim konularında danışmanlık yapmakla görevli olan Ulusal Bilişim Konseyi’nin Başkanı Marie Ekeland, Senegal asıllı Fransız gazeteci Diallo'nun hükümete gönüllü danışmanlık yapmak üzere seçilen 30 kişi arasında seçmesi sonrasında Fransız hükümeti bundan rahatsız olarak üyelerin yeniden seçilmesini istemişti. Tamamı 29 kişiden oluşan konseyin 24'ü de Ekeland'ın ardından istifasını verdi.

HÜKÜMET IRKÇILIK KARŞITI AKTİVİSTİ İSTEMEDİ

Diallo'nun adaylığı üzerine merkez sağ parti Les Républicain (Cumhuriyetçiler) hükümete açık mektup yazarak Konsey’in kararını eleştirmişti. Diallo, daha önce de kullanmış olduğu ‘kurumsal ırkçılık’ tabiri nedeniyle Fransız sağı tarafından epeyce eleştirilmişti.

Diallo 2011'deki İslam karşıtı Charli Hepdo dergisine yapılan saldırı sonrasında yapılan eleştirilerin saldırıyı yapanları değil İslam'ı hedef aldığını açıklayan bir bildiriye imza atmıştı. Avrupa'daki ırk ayrımcılığı ile birlikte Müslümanlara uygulanan ayrıcalıkları da sert dille eleştirmesiyle tanınıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?